Zamknij

Boris Johnson ma 12 dni na pokazanie planu dot. brexitu

18.09.2019 20:07
Boris Johnson ma 12 dni na pokazanie planu dot. brexitu
fot. PA Pool/Associated Press/East News

Jak informuje independent.co.uk, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma 12 dni na przedstawienie nowego planu dotyczącego realizacji brexitu. Według zagranicznego portalu Johnson otrzymał takie ultimatum ze strony Unii Europejskiej podczas środowego spotkania.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W środę, w Parlamencie Europejskim trwała dyskusja na temat stanu negocjacji w sprawie brexitu z udziałem szefa Komisji Europejskiej, Jean-Claude'a Junckera. Następnie Parlament Europejski ma zagłosować nad rezolucją określającą jego stanowisko w sprawie brexitu, również w odniesieniu do groźby wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia. Dokument podkreśla, że priorytetem jest ochrona praw obywateli, wypełnienie przez Wielką Brytanię zobowiązań finansowych oraz zapewnienie pokoju na Wyspach i Irlandii w ramach Porozumienia Wielkopiątkowego.

Zobacz także

„Pokaż nam plan dotyczący brexitu albo to koniec”

W środę wieczorem podczas spotkania unijni przedstawiciele postawili Johnsonowi ultimatum. Zgodnie z nim premier UK ma przedstawiać szczegółowy plan wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej do końca września bieżącego roku. „Pokaż nam plan dotyczący brexitu w ciągu 12 dni albo to koniec” – czytamy na independent.co.uk.

Zobacz także

Decyzja zapadła po tym, jak jeden z unijnych negocjatorów – Michel Barnier – skrytykował Johnsona za „udawanie” negocjatora. Unia Europejska – jak podaje independent.co.uk – jest coraz bardziej zaniepokojona faktem, że wciąż nie pojawiły się żadne konkretne propozycje ze strony premiera Wielkiej Brytanii, a rozmowy na temat się brexitu przeciągają.

Zobacz także

Brytyjski premier – zgodnie z ustawą, która weszła w życie w poniedziałek – musi poprosić o kolejną zmianę daty opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, jeśli do 19 października b.r. PE nie zaakceptuje żadnego porozumienia dotyczącego brexitu. Ustawa ta również toruje drogę do opóźnienia wyjścia UK z UE – do końca stycznia 2020 roku.

 

RadioZET.pl/Onet/independent.co.uk/PAP