Zamknij

Tu chodzi o „prestiż Polski”. PiS wystawi Szydło po raz trzeci?

16.07.2019 17:30
PiS wystawi Szydło w PE po raz trzeci? Terlecki komentuje
fot. Piotr Molecki/East News

Beata Szydło już dwukrotnie została odrzucona jako kandydatka na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia w Parlamencie Europejskim. Czy PiS wystawi ją po raz trzeci? „Będziemy dalej działać na rzecz naszych kandydatów” – zapewnia Ryszard Terlecki, choć nie potwierdza, czy będzie to była wicepremier.

Beata Szydło po raz drugi przegrała głosowanie na stanowisko szefowej komisji zatrudnienia w Parlamencie Europejskim. Tym razem porażka europosłanki PiS była jeszcze dotkliwsza, bo będąc jedyną kandydatką, zebrała jeszcze mniej głosów „za” niż za pierwszym razem.

Zobacz także

Klęskę wystawionej przez PiS po raz drugi byłej wicepremier można oczywiście wytłumaczyć. W opinii Jarosława Kaczyńskiego, Beata Szydło „zapłaciła za to, że jest przedstawicielką katolickiego kraju i uznaje chrześcijańskie wartości”. Prezes PiS Kaczyński podkreślił przy tym, że premier Morawiecki przekazał mu, że „z przeprosinami” po poniedziałkowym głosowaniu w PE miała zadzwonić do niego kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Zobacz także

 Sama zainteresowana tuż po swojej przegranej mówiła: „Jeden z panów powiedział, że przyjmiecie osobę, która będzie szanowała wartości i dla której wartości są ważne (…)  ja jestem być może jedną z niewielu osób na tej sali, dla której wartości, te prawdziwe wartości europejskie, które tworzą naszą wspólnotę, i z których przede wszystkim nasza wspólnota wyrosła, są bardzo ważne”.

PiS powalczy o swoich kandydatów w PE. Co z Szydło?

„Vendetta za utrącenie kandydatury Fransa Timmermansa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej dalej trwa” – powiedziała z kolei europosłanka Beata Mazurek. Również zdaniem szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości, Ryszarda Terleckiego, odrzucenie Szydło było oczywistą „zemstą” za Timmermansa.

Na pytanie, skąd politycy PiS nabrali przekonania, że za drugim razem Beacie Szydło uda się zdobyć stanowisko szefowej komisji zatrudnienia, odparł: „To jest kwestia jednak naszej polityki i pewnego prestiżu naszego państwa”.

To jest sygnał, że będziemy stanowczo się upierać przy naszych postulatach i przy naszych kandydatach. (...) Będziemy dalej pracować

zapewnił Terlecki

Czy oznacza to, że PiS ponownie, po raz trzeci, zaproponuje kandydaturę Szydło? „Nic takiego nie powiedziałem. Mówię tylko, że będziemy dalej działać na rzecz naszych kandydatów na różne stanowiska w Unii” – powiedział Terlecki.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24