Zamknij

"Ukraina należy do Europy". Von der Leyen: "Rozpoczyna się wasza droga w stronę UE"

08.04.2022 19:49
Ukraina rozpoczyna procedurę akcesji do UE
fot. AP/Associated Press/East News

Ukraina należy do Europy. Tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej - powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wręczając prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej cztery dni po rozpoczęciu inwazji Rosji. W piątek 8 kwietnia sprawy nabrały istotnego przyspieszenia.

O sprawie przyszłości Ukrainy we wspólnocie europejskiej rozmawiali w piątek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych (odpowiednik szefa MSZ w państwach) Joseph Borrell.

"Ukraina należy do Europy. Rozpoczyna się wasza droga w stronę UE"

- Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni - podkreśliła na konferencji Ursula von der Leyen.

Szefowa KE przekazała Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by Komisja mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE.

Naród ukraiński niesie w imieniu nas wszystkich pochodnię wolności, UE stoi przy Ukraińcach, wasza walka jest naszą walką - mówiła von der Leyen na konferencji prasowej po spotkaniu z Zełenskim. Ukraiński prezydent podkreślił, że potrzebne są kolejne europejskie sankcje na Rosję, które byłyby jeszcze bardziej dotkliwe dla tego kraju niż przyjęte już ograniczenia.

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

RadioZET.pl/PAP

C