Zamknij

Podział stanowisk w UE. Donald Tusk przekazał propozycje

30.06.2019 14:19
Podział stanowisk w UE. Donald Tusk przekazał propozycje
fot. PAP/EPA/VIRGINIA MAYO / POOL

Według unijnych źródeł – na które powołuje się Polska Agencja Prasowa – Komisja Europejska ma przypaść socjalistom, Parlament Europejski – EP a Rada Europejska – liberałom.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podają te same źródła, Donald Tusk wcześniej przekazał liderom europarlamentu swoją propozycję w sprawie podziału stanowisk w UE.

Nie padły nazwiska

Podczas spotkania konferencji przewodniczących z Tuskiem nie padły żadne nazwiska, ale Parlament Europejski podtrzymał swoje stanowisko w sprawie popierania tylko osób będących kandydatami wiodącymi. W jego ramach pretendentem do objęcia stanowiska szefa Komisji Europejskiej ze strony socjalistów jest wiceprzewodniczący KE, Frans Timmermans.

Europejska Partia Ludowa, której kandydat na szefa KE Manfred Weber nie zdołał zebrać większości, miałaby objąć poza fotelem szefa europarlamentu stanowisko wysokiego przedstawiciela do spraw polityki zagranicznej.

Spotkanie z liderami Parlamentu Europejskiego

Zobacz także

W niedzielę w południe przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się z liderami grup politycznych w Parlamencie Europejskim w ramach konsultacji przed szczytem UE, który ma ustalić nowe szefostwo instytucji unijnych - poinformowały źródła w europarlamencie.

Zobacz także

Unijni liderzy spotkają się na szczycie w niedzielę o godzinie 18.00, by rozmawiać o obsadzie stanowiska szefa Komisji Europejskiej, szefa Rady Europejskiej, wysokiego przedstawiciela do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz przewodniczącego PE.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że poważnym kandydatem na szefa Komisji Europejskiej może być obecny wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans. Jego kandydaturze sprzeciwia się jednak Grupa Wyszehradzka. Decyzja w tej sprawie podejmowana jest większością kwalifikowaną, a nie jednomyślnie.

Zobacz także

Przywódcy UE mają ustalić stały pakiet nazwisk. Niewykluczone, że szczyt przedłuży się do poniedziałku

 

RadioZET.pl/PAP