Zamknij

Polska i Ukraina podpisały ważny dokument. "Nie mogę ujawnić jego treści"

06.05.2022 01:00
Ukraina
fot. PAP

Polska i Ukraina podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności - poinformował goszczący w Warszawie premier Ukrainy Denys Szmyhal. Nie ujawnił jednak jego treści.

W 71. dniu wojny w Ukrainie premier tego kraju Denys Szmyhal gościł w Warszawie, gdzie spotkał się m.in. z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. - To był niezwykle owocny dzień, mieliśmy wiele spotkań międzynarodowych m.in. z premierami: Islandii, Szwecji i Polski - powiedział na konferencji prasowej.

Podkreślił, że Polska od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na jego kraj niezwykle aktywnie i mocno wspiera Ukrainę m.in. w wymiarze pomocy humanitarnej, wojskowej i medycznej. Akcentował też, że Polska przyjęła wielu uchodźców, którzy potrzebowali schronienia.

Polska i Ukraina podpisały ważny dokument. "Nie mogę ujawnić treści"

Szmyhal stwierdził, że większość Ukraińców chce wrócić do siebie do domu. - Wszyscy liczymy na jak najszybsze zakończenie działań - zaznaczył. Poinformował również, że Polska i Ukraina podpisały "bardzo ważny dokument".

- Podpisaliśmy z premierem Mateuszem Morawieckim list, dokument, dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności.  Nie mogę ujawnić jego treści, ale jest to ważny krok na rzecz przekazania Ukrainie specjalnej technologii i specjalnego wsparcia w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obrony - przekazał.

Premier Ukrainy podziękował także za organizację konferencji Darczyńców dla Ukrainy. Nawiązał także do przedstawionego w czwartek przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego kompleksowego planu odbudowy ze środków Funduszu Odbudowy Ukrainy, do którego - jak mówił - "już napływają środki od darczyńców".

"Musimy skorzystać z pomocy partnerów międzynarodowych"

Prezydent Ukrainy łącząc się zdalnie z uczestnikami konferencji powiedział, że przygotowywany jest kompleksowy plan odbudowy jego kraju po zakończeniu wojny. - Musimy skorzystać z pomocy partnerów międzynarodowych. Potrzebujemy pieniędzy, technologii, ekspertów i możliwości, które pozwolą nam na przywrócenie normalnego życia - powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że siły ukraińskie walczą z rosyjską agresją, ale to, jak zakończy się wojna, zależy nie tylko od tego, co się zdarzy na polu bitwy. Podkreślał wagę wsparcia zarówno humanitarnego, jak i wysiłków w przywróceniu normalnego życia na terenach wyzwolonych. Zełenski przyznał, że Ukrainie, która ma potrzeby społeczne, humanitarne i obronne, potrzebne są zasoby finansowe.

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

C