Zamknij

Farage wskazał trzy kraje, które opuszczą UE. Wśród nich Polska

29.01.2020 18:44
Nigel Farage
fot. PAP/EPA

Polska, Dania i Włochy - te trzy państwa Nigel Farage wskazał jako te, które jako pierwsze pójdą w ślady Wielkiej Brytanii i opuszczą Unię Europejską. Najsłynniejszy w Europie zwolennik brexitu ogłosił to na swojej ostatniej konferencji prasowej w Europarlamencie. 

Wielka Brytania wraz z końcem stycznia ostatecznie opuści szeregi Unii Europejskiej. I choć rozpocznie tym samym zaplanowany do końca roku tzw. okres przejściowy (przeznaczony m.in. negocjacje nowych umów handlowych między Londynem a Brukselą), to pierwsze konsekwencje będą widoczne już od soboty. 

Zobacz także

Jedną z nich jest fakt, że brytyjski eurodeputowani kończą swoje urzędowanie. W środę odbyło się ostatnie głosowanie z ich udziałem, które dotyczyło ratyfikacji brexitu. PE poparł umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii - 621 europosłów było za, 49 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. 

Polska opuści UE? Tak twierdzi Nigel Farage

Jednym z tych deputowanych, których w Brukseli ani Strasburgu już nie zobaczymy, jest Nigel Farage. Eurosceptyczny lider Brexit Party (a dawniej szef Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa), zwany także "ojcem" brexitu, wystąpił na swojej ostatniej oficjalnej konferencji prasowej w roli europosła.

Zobacz także

Podczas spotkania z przedstawicielami mediów utyskiwał, że eurosceptycy w ostatnim czasie nieco złagodzili swój przekaz. Ale ciekawie zrobiło się dopiero wtedy, gdy został przez jednego z dziennikarzy zapytany o to, który - jego zdaniem - kraj, jako następny, opuści Wspólnotę Europejską:

"Na <pożegnalnej> konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, <ojciec Brexitu: Nigel Farage właśnie stwierdził, że jest przekonany, iż następnym krajem, który po Wielkiej Brytanii opuści UE będzie Polska..." - pisała na Twitterze dziennikarka Dorota Bawołek. A jak dokładnie brzmiała wypowiedź brytyjskiego polityka?

Co powiedział szef Brexit Party?

- Kiedy z Unii wychodzi potężna gospodarka, która równowartość wynosi jest 90 pomniejszym gospodarkom, to będzie to potężny cios dla wspólnoty, co jest dobrą rzeczą. Kiedy myślę o krajach, które, jako kolejne opuszcza UE, do głowy przychodzą mi Dania, Polska i Włochy - powiedział Farage (ten oraz dwa poniższe cytaty za: polsatnews.pl). 

Myślę, że w sposób, w jaki Polacy są upominani, są wielokrotnie obrażani przez takie osoby, jak Timmermans, to dla nich trochę za dużo niż są w stanie znieść, mając na uwadze ich trudną i skomplikowaną historię. Dokładnie 30 lat w Polsce rządzili komuniści. Teraz mamy system rządowy z Brukseli, który dla wielu Polaków wygląda niemal identycznie, jak system, od którego udało im się uwolnić. Chodzi to o proces w jaki i przez kogo podejmowane są decyzje

Nigel Farage

- Wierzę, że brexit jest początkiem zupełnej rekonfiguracji Unii Europejskiej - przyznał, dodając, że środowy briefing nie będzie jego ostatnim przemówieniem jako europosła (takowe ma wygłosić także na sali plenarnej). 

Wyślij ten artykuł Messengerem do znajomych - oni też powinni to wiedzieć!

RadioZET.pl/next.gazeta.pl/polsatnews.pl