Zamknij

Gubernator Portoryko ustępuje po wycieku maili. Protestował m.in. Ricky Martin

25.07.2019 17:01
Portroryko
fot. PAP/EPA

Gubernator Portoryko Ricardo Rossello, na fali trwających od blisko dwóch tygodni protestów, ogłosił w środę czasu lokalnego (czwartek w Polsce), że zrezygnuje z urzędu. Na stanowisku ma pozostać do 2 sierpnia, gdy władzę przejmie obecna sekretarz sprawiedliwości Wanda Vazquez.

O swojej rezygnacji Rosello poinformował w transmitowanej w telewizji przemowie. Jeszcze w niedzielę gubernator mówił, że do dymisji się nie poda. Ogłaszając decyzję, powiedział, że podjął ją "po wysłuchaniu" wysuwanych wobec niego oskarżeń i "rozmowie z rodziną".

- Informuję, że ustąpię ze stanowiska gubernatora z dniem 2 sierpnia o godzinie 17 - powiedział Rossello. Wcześniej w środę Izba Reprezentantów Portoryko wszczęła procedurę impeachmentu wobec gubernatora w związku z wyciekiem jego rozmów na czacie ze współpracownikami.

Protesty przeciw gubernatorowi Portoryko

Sprawa tzw. Rickyleaks od kilku tygodni ogniskuje na sobie uwagę opinii publicznej w zamieszkiwanym przez 3,2 mln mieszkańców Portoryko. Opublikowane przez hakerów obraźliwe, często obsceniczne czy pogardliwe uwagi Rossello odnoszące się do kobiet oraz deputowanych stały się przyczyną trwających od 13 lipca protestów ulicznych.

Według agencji Reutera w najliczniejszym proteście wzięło udział nawet pół miliona osób. Powszechne oburzenie Portorykańczyków wywołały nie tylko wypowiedzi Rossello pod adresem kobiet, lecz także szyderstwa wobec ofiar huraganu Maria (który przed dwoma laty pochłonął prawie 3 tys. ofiar) w jego pogawędkach na czacie z 11 współpracownikami.

Ricky Martin uczestniczył w demonstracjach

Jedną z osób, które protestowały przeciwko Rosello, był Ricky Martin. Pochodzący z Portoryko gwiazdor pop i zadeklarowany homoseksualista był jedną z osób, o których gubernator rozmawiał ze swoimi współpracownikami. Mieli oni wyrażać się pogardliwie o piosenkarzu. 

W odpowiedzi Marin pojawiał się na manifestacjach, a w internecie można znaleźć nagrania, na których widać, jak na szczycie wielkiej ciężarówki trzyma flagę Portoryko oraz tęczową (symbol ruchów LGBT):

Od 1948 r. gubernatorzy Portoryko są wybierani w głosowaniu powszechnym na 4-letnią kadencję. 40-letni Ricardo "Ricky" Antonio Rossello został wybrany w 2016 r. Polityk uzyskał wtedy prawie 51 proc. oddanych głosów. Jest pierwszym gubernatorem w najnowszej historii tego stowarzyszonego ze Stanami Zjednoczonymi terytorium, który podał się do dymisji.

Wyciek tajnej korespondencji przelał czarę goryczy, gdyż od jakiegoś czasu wzrastało niezadowolenie z powodów rządów Rosello. Krytycy zarzucali mu przede wszystkim korupcję (a przynajmniej przymykanie oka na nieczyste transakcje swoich współpracowników), a także zaniedbania w sferze publicznej, m.in. sektorze edukacji. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter