Zamknij

Pranab Mukherjee nie żyje. Były prezydent Indii był zakażony koronawirusem

31.08.2020 16:22
Pranab Mukherjee nie żyje
fot. SERGEI GAPON /AFP /East News

Pranab Mukherjee, były prezydent Indii, nie żyje. Trzy tygodnie temu wykryto u niego obecność koronawirusa. Mukherjee zmarł w poniedziałek w szpitalu w wieku 85 lat - poinformował jego syn i biuro obecnego prezydenta kraju Rama Nath Kovinda.

Pranab Mukherjee nie żyje. Były prezydent Indii miał pozytywny wynik testu na koronawirusa 10 sierpnia. Od tamtej pory przebywał w szpitalu, a lekarze stwierdzili u niego infekcję płuc. W ostatnich dniach znajdował się w śpiączce i był podłączony do respiratora.

Szpital wojskowy w New Delhi poinformował, że Mukherjee przeszedł wstrząs septyczny po tym, jak dostał infekcji płuc. Dodano, że stan zdrowia byłego prezydenta pogorszył się znacznie w niedzielę.

Pranab Mukherjee nie żyje. Były prezydent Indii zakażony koronawirusem

"Jego śmierć to koniec pewnej epoki" - oświadczyło biuro obecnego prezydenta. „Pozostawił niezatarty ślad w historii rozwoju naszego narodu" - napisał na Twitterze premier Indii Narendra Modi, publikując zdjęcie, na którym z szacunkiem dotyka stóp Mukherjee.

"Uczony par excellence, wybitny mąż stanu, był podziwiany przez (przedstawicieli) całego spektrum politycznego naszego kraju i wszystkich warstw społecznych” - dodał.

Zobacz także

Pranab Mukherjee był jednym z najwybitniejszych polityków w historii Indii. Prezydenturę sprawował w latach 2012-2017, a wcześniej dwukrotnie był ministrem finansów i ministrem spraw zagranicznych, kierował także resortem obrony i był przewodniczącym obu izb parlamentu.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP