Zamknij

Dymisja prezydenta Algierii. Abdelaziz Buteflika odchodzi

Błażej Makarewicz
02.04.2019 21:56
Dymisja prezydenta Algierii. Abdelaziz Buteflika odchodzi
fot. AFP

Prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika złożył rezygnację z urzędu - poinformowała we wtorek oficjalna agencja prasowa APS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do rezygnacji doszło po tym, gdy szef sztabu armii algierskiej zażądał natychmiastowego wszczęcia procedur konstytucyjnych w celu odwołania ze stanowiska chorego, 82-letniego Butefliki.

Buteflika w 2013 roku doznał udaru i od tego czasu rzadko pokazuje się publicznie. Gdy w lutym zapowiedział, że zamierza ubiegać się o piątą kadencję w planowanych początkowo na kwiecień wyborach prezydenckich, w kraju wybuchły masowe protesty.

Zobacz także

W zeszłym miesiącu prezydent wycofał się z tego postanowienia, ale przesunął datę wyborów "do czasu zasadniczego zreformowania algierskiego systemu konstytucyjnego". W ten sposób przedłużył także swoją kadencję.

Od kilku dni szef sztabu generalnego algierskich sił zbrojnych gen. Ahmed Gaed Salah wzywał, by schorowanego Buteflikę uznać za niezdolnego do sprawowania urzędu. Prezydent mógłby być usunięty z urzędu poprzez zastosowanie art. 102 algierskiej konstytucji. Zgodnie z nim Rada Konstytucyjna może uznać, że stan zdrowia prezydenta nie pozwala mu na sprawowanie powierzonych mu funkcji.

RadioZET.pl/PAP