Zamknij

Prezydent Czech przeciw wysłaniu wojsk na wschodnią flankę NATO. "Nie są głupcami"

06.02.2022 20:46

Prezydent Czech Milosz Zeman zadeklarował w niedzielę w programie telewizyjnym stacji CNN Prima News, że nie podziela obaw przed możliwym rosyjskim atakiem na Ukrainę. Zapowiedział też, że nie poprze wysłania czeskich wojsk na wschodnią flankę NATO.

Prezydent Czech: Nie wyślemy pomocy Ukrainie
fot. MICHAL CIZEK/AFP/East News

Państwa NATO wzmacniają siły obronne na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, niektóre wysyłają też uzbrojenie na Ukrainę w reakcji na mobilizowanie sił Rosji przy granicy, również białorusko-ukraińskiej.

Inaczej postępują władze Czech. Sprzeciw wobec pomocy Ukrainie wyrazili również ministrowie centroprawicowego rządu Petra Fiali.

Czechy nie pomogą Ukrainie. "Rosjanie nie są głupcami"

Prezydent Czech Milos Zeman powiedział w rozmowie ze stacją CNN Prima News, że obecne napięcia uważa za wojnę na słowa z obu stron i "chciałby, aby tak pozostało". 

Stwierdził, że Rosjanie "nie są głupcami", a atak na Ukrainę byłby dla nich zyskiem netto tylko wtedy, gdyby oznaczał wystosowanie pod adresem Ukrainy jakiegoś rodzaju militarnego ostrzeżenia, ale o wiele większą stratą byłoby z perspektywy Kremla nałożenie na Rosję rozmaitych sankcji.

Czeski prezydent uważa, że jeśli dojdzie do jakiegoś konfliktu, to będzie on dotyczyć wyłącznie dwóch separatystycznych regionów Doniecka i Ługańska na wschodzie Ukrainy.

Mówiąc o czeskiej dyplomacji, Zeman pochwalił rząd za zawarcie umowy z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. – To jest znaczący krok w stosunkach między Czechami a Polską i to dobrze, że tak się stało – ocenił.

loader

RadioZET.pl/PAP - Piotr Górecki