Zamknij

Trump ogłasza nowe sankcje przeciw Iranowi. - Będziemy zwiększać presję

24.06.2019 18:39
Trump ogłasza nowe sankcje przeciw Iranowi. - Będziemy zwiększać presję
fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent USA Donald Trump ogłosił nowy „pakiet” sankcji skierowanych przeciw Iranowi. Wymierzone są w duchowych przywódców tego państwa, na czele z ajatollahem Chameneiem – donosi agencja Reuters.

Donald Trump postawił na sankcje gospodarcze, włącznie z blokadą importu irańskiej ropy. Prezydent i wieloletni biznesmen jest przekonany, że Iran skapituluje odcięty od rynków zbytu.

Zobacz także

Prezydent USA od kilku dni powtarza, że USA są przeciwne uzyskaniu przez Iran bomby atomowej. W tym celu omal nie doszło do wojny – w ubiegły czwartek Trump odwołał atak rakietowy 10 minut przed oficjalną decyzją. Uznał, że wojna nie byłaby współmierną reakcją na zestrzelenie wojskowego drona USA w rejonie zatoki Omańskiej.

Będziemy nadal zwiększać presję na Teheran

Donald Trump, cytowany przez "New York Times"

Trump liczy, że sankcje uniemożliwią Iranowi dostęp do finansów, z których ajatollahowie chcą zbudować swoją bombę jądrową. Administracja Trumpa pracowała nad zaostrzeniem sankcji już wiosną tego roku. Celem USA jest, jak pisze „New York Times”, odcięcie wszystkich irańskich dochodów z eksportu ropy, które stanowią o gospodarce tego kraju.

Więcej informacji wkrótce.

RadioZET.pl/PAP/Reuters/NYT