Zamknij

Przywódca talibów mułła Abdul Ghani Baradar wrócił do Afganistanu

17.08.2021 22:24
Przywódca talibów mułła Abdul Ghani Baradar wrócił do Afganistanu
fot. KARIM JAAFAR /AFP /East News

Przywódca talibów - mułła Abdul Ghani Barader - przyleciał we wtorek wraz z grupą współpracowników do położonego na południu Afganistanu Kandaharu - przekazał rzecznik talibów.

Mułła Abdul Ghani Baradar przybył do Kandaharu najprawdopodobniej ze stolicy Kataru Ad-Dauhy, w której od kilka lat mieszkał - informuje CNN. W Ad-Dausze przebywa kierownictwo polityczne talibów, w tym mieście toczyły się również negocjacje pokojowe między USA i talibami oraz między talibami a prozachodnim afgańskim rządem.

Przybycie do Afganistanu szefa politycznych struktur talibów może świadczyć o tym, że trwające rozmowy na temat sformowania nowego rządu toczą się pomyślnie i niedługo zostanie ogłoszony jego skład - komentuje agencja Reutera.

Przywódca talibów mułła Abdul Ghani Baradar wrócił do Afganistanu

Baradar był jednym z najbardziej zaufanych współpracowników założyciela i pierwszego przywódcy talibów, mułły Omara. Walczył najpierw przeciwko wojskom radzieckim podczas inwazji tego kraju na Afganistan, później był jednym z najważniejszych dowódców talibów.

Po inwazji USA w 2001 roku i upadku rządu talibów, Baradar walczył z siłami zachodniej koalicji. W 2010 roku na południu Pakistanu schwytały go pakistańskie i amerykańskie służby specjalne. Z więzienia wypuszczono go w 2018 roku.

Baradar w lutym 2020 roku w imieniu talibów podpisał w Ad-Dausze porozumienie pokojowe z USA. Według umowy Amerykanie mieli wycofać się z Afganistanu, a talibowie zrezygnować z działań terrorystycznych i podjąć negocjacje z rządem w Kabulu.

RadioZET.pl/ PAP

C