Zamknij

Putin i Erdogan: konflikty w Zatoce Perskiej powinny być rozwiązane pokojowo

08.01.2020 18:43
putin erdogan
fot. PAP

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, ocenili, że wszelkie konflikty w rejonie Zatoki Perskiej powinny zostać uregulowane wyłącznie środkami pokojowymi - poinformował w środę po rozmowach liderów w Stambule szef MSZ Siergiej Ławrow.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"W związku z wydarzeniami ostatnich dni prezydenci stanowczo opowiedzieli się za rozwiązaniem wszystkich problemów w rejonie Zatoki Perskiej i ogółem w regionie wyłącznie środkami pokojowymi, zgodnie z normami prawa międzynarodowego" - powiedział Ławrow.

Zobacz także

Kreml ze swej strony wystosował oświadczenie, w którym prezydenci Rosji i Turcji wyrazili "głębokie zaniepokojenie eskalacją napięcia między USA i Iranem" i skutkami tej sytuacji dla Iraku.

Zobacz także

"Oceniamy operację USA przeciwko dowódcy sił specjalnych Al-Kuds Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Kasema Sulejmaniego i jego otoczenia, przeprowadzoną w Bagdadzie 3 stycznia 2020 roku, jako akt destabilizujący bezpieczeństwo i stabilność w regionie" - głosi oświadczenie.

Jeśli chodzi o przeprowadzenie przez Iran ostrzałów baz wojskowych koalicji w Iraku pociskami rakietowymi 8 stycznia 2020 r., to uważamy, że wymiana ciosów i stosowanie siły przez jakąkolwiek stronę nie sprzyja poszukiwaniu rozwiązań skomplikowanych problemów Bliskiego Wschodu i prowadzi do nowej odsłony niestabilności.

- oznajmili prezydenci Rosji i Turcji.

Przywódcy zapewnili, że zobowiązują się do działań w kierunku deeskalacji napięć w regionie. "Wzywamy wszystkie strony do działania w sposób wstrzemięźliwy, przejawiania zdrowego rozsądku i przyznania pierwszeństwa środkom dyplomatycznym" - zaapelowali we wspólnym komunikacie.

Zobacz także

Spotkanie Putina i Erdogana w Stambule miało charakter zamknięty. Po rozmowach dla prasy wypowiedział się tylko szef rosyjskiej dyplomacji. Minister poinformował, że dwaj przywódcy omówili - jak to ujął - "sytuację, która powstała w Zatoce Perskiej w wyniku niezgodnych z prawem i bardzo ryzykownych akcji Stanów Zjednoczonych na terytorium Iraku przeciwko obywatelom irańskim".

RadioZET.pl/PAP