Zamknij

Amerykański senator: obawiam się, że Rosja może uderzyć w centra NATO w Polsce

03.10.2022 07:48

Marco Rubio, republikański senator i wiceszef komisji wywiadu Senatu USA, ostrzegł przed atakami Rosji na centra wojskowe NATO, między innymi w Polsce - podała Wirtualna Polska. W rozmowie z CNN powiedział, że to znacznie większe niebezpieczeństwo niż atak atomowy, którym od tygodni grozi Kreml.

Marco Rubio w CNN
fot. CNN/YouTube (screen)

Wojna w Ukrainie wciąż przebiega pod znakiem kontrofensywy wojsk podległym władzom w Kijowie. W weekend prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził odbicie z rąk rosyjskich miasta Łymań w obwodzie donieckim, które stanowi ważny węzeł komunikacyjny i punkt strategiczny na froncie w Donbasie. 

Kolejny ukraiński sukces wojenny zepchnął w cień ogłoszenie przez Władimira Putina aneksji czterech okupowanych obwodów w Ukrainie oraz rozpoczęcie częściowej mobilizacji. Wirtualna Polska, powołując się na CNN, przekazała najnowszą opinię republikańskiego senatora i wiceszefa komisji wywiadu Senatu USA Marco Rubio na temat kolejnych posunięć Kremla.

Rosja zaatakuje centra wojskowe w Polsce? "NATO będzie musiało zareagować"

Zdaniem polityka o wiele groźniejsze od potencjalnego zrealizowania gróźb atomowych przez Putina, jest możliwe przerwanie dostaw wojskowych na Ukrainę. Rubio doprecyzował, że Rosja może uderzyć w centra dystrybucyjne NATO i lotniska, na przykład w Polsce. - NATO będzie musiało na to zareagować. Jak zareaguje, myślę, że wiele z tego będzie zależeć od charakteru ataku oraz jego skali i zakresu - mówił Rubio w CNN.

W ocenie republikańskiego senatora prawdopodobieństwo ataku atomowego ze strony Rosji jest wyższe niż miesiąc temu, ale odmówił udzielenia szczegółowej odpowiedzi na to pytanie. Dodał, że wzrasta zagrożenie uderzenia wojsk Kremla na centra dystrybucji zachodniego uzbrojenia także wewnątrz Ukrainy.

Od początku inwazji armia Rosji straciła już na Ukrainie ok. 60,1 tys. wojskowych  - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/CNN