Zamknij

Putin obiecał Białorusi Iskandery. Łukaszenka skarżył się na Polskę i Litwę

25.06.2022 19:51
Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka
fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/KREMLIN

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w sobotę swemu białoruskiemu odpowiednikowi Alaksandrowi Łukaszence, że jego kraj dostarczy Białorusi pociski rakietowe Iskander-M. Nastąpi to w ciągu kilku miesięcy - dodał Putin, cytowany przez agencję Reutera.

Władimir Putin mówił o tym na spotkaniu z Łukaszenką w Petersburgu. Oświadczył, że przekaże Białorusi zestawy Iskander-M, które mogą stosować pociski balistyczne i manewrujące, "przy czym, zarówno konwencjonalne, jak i jądrowe" - relacjonuje rosyjska redakcja BBC News.

Reuters: Putin obiecał Łukaszence dostarczenie Iskanderów

Łukaszenka mówił w listopadzie 2021 roku w wywiadzie dla mediów rosyjskich, że zwraca się do Moskwy o dostarczenie "kilku dywizjonów" Iskanderów. Przekonywał wówczas, że Białoruś jest zagrożona atakiem "z Zachodu" i dlatego przy pomocy Rosji musi wzmacniać swoją armię. Na spotkaniu w Petersburgu Łukaszenko skarżył się Putinowi, że Białoruś jest zaniepokojona „agresywną”, „konfrontacyjną” i „odpychającą” polityką Litwy i Polski. 

Na początku 2022 roku, gdy tuż przed inwazją na Ukrainę Rosja i Białoruś prowadziły ćwiczenia wojskowe, rakiety Iskander były wśród uzbrojenia przerzuconego przez Rosję na Białoruś. 6 czerwca ukraiński Sztab Generalny ostrzegał, że na Białorusi przy granicy z Ukrainą wciąż stacjonuje część rosyjskich pododdziałów posiadających na wyposażeniu zestawy Iskander-M.

RadioZET.pl/PAP/Reuters

C