Zamknij

Putin odgraża się państwom Zachodu. "Nikt nie będzie w stanie tego zrobić"

26.05.2022 17:57
Putin o sankcjach nałożonych przez Zachód
fot. Pool AFP/Associated Press/East News

Chcą nas odciąć, ale w dzisiejszym świecie jest to po prostu nierealne, po prostu niemożliwe. Nikt nie będzie w stanie tego zrobić z takim krajem jak Rosja – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin podczas wideokonferencji na Euroazjatyckim Forum Ekonomicznym. Przyznał, że zachodnie sankcje wobec Rosji zakłócają jej łańcuchy dostaw, ale zagwarantował, że Rosja nie zostanie odcięta od technologii.

Władimir Putin przemawiał w czwartek 26 maja na sesji plenarnej Euroazjatyckiego Forum Gospodarczego w Biszkeku (Kirgistan). W obliczu sankcji i izolacji Rosji na arenie międzynarodowej Kreml stawia na wzmocnienie relacji w innych kierunkach, m.in. z państwami Azji centralnej.

- Rosja osiągnęła swoje cele w najważniejszych dla zapewnienia suwerenności obszarach - przekonywał Putin podczas sesji plenarnej.

Putin odgraża się państwom Zachodu. "Nikt nie będzie w stanie tego zrobić"

Nie obyło się bez nawiązania do trudnej sytuacji w obliczu sankcji gospodarczych, nałożonych na Rosję przez państwa Zachodu po agresji na Ukrainę. - Oczywiście zdajemy sobie sprawę z ogromnej przewagi technologicznej w gospodarkach rozwiniętych. Nie zamierzamy od nich uciekać. Oni chcą nas odciąć, ale w dzisiejszym świecie jest to po prostu nierealne. […] Nikt nie będzie w stanie tego zrobić z takim krajem jak Rosja - mówił Putin.

Zapewnił przy tym, że Kreml będzie nadal rozwijał przemysł i technologie, by nie polegać wyłącznie na imporcie. - Zamierzamy się rozwijać, ale tam, gdzie musimy zastąpić import, robimy to i będziemy robić nadal - wyjaśniał.

Putin mówił o konieczności prowadzenia "niezależnej polityki", na co – jego zdaniem – przystaje coraz więcej państw. - Żaden światowy żandarm nie będzie w stanie zatrzymać tego naturalnego globalnego procesu. Zabraknie siły, ale pragnienie po prostu zniknie w obliczu problemów. Mam nadzieję, że uświadomimy sobie, że ta polityka jest absolutnie beznadziejna – mówił Putin.

Putin o zamrożeniu rosyjskich aktywów: "Kradzież cudzego majątku"

Prezydent Rosji odniósł się też do zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego. Odcięcie od około 300 mld dolarów przez Zachód nazwał wprost "kradzieżą". - Kradzież cudzego majątku nigdy nikomu nie przyniosła dobra, zwłaszcza tym, którzy są zaangażowani w ten niestosowny czyn - mówił Putin.

Mimo sankcji stwierdził, że rosyjski biznes prędzej czy później i tak uzyska dostęp do "dóbr luksusowych". - Ci, którzy chcą wwieźć jakiś luksusowy towar, luksus, będą mogli to zrobić. No cóż, będzie dla nich trochę drożej, ale to są ludzie, którzy już jeździli "mercedesem" i będą jeździć. Zapewniam, że przywiozą go z dowolnego miejsca, z dowolnego kraju. To dla nas nieważne – podsumował Putin.

RadioZET.pl/TASS.ru

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C