Zamknij

Erdogan o działaniach Greków ws. uchodźców: To barbarzyństwo, robią jak naziści

11.03.2020 17:40
Recep Erdogan uchodźcy
fot. AP/Associated Press/East News

Prezydent Turcji podgrzewa spór o los uchodźców, których państwo wysłało na granicę z Grecją. Reakcje pograniczników porównał wprost do praktyk nazistów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Turcja ostro krytykuje Grecję za reakcję jej służb na granicy. Przypomnijmy, przed dwoma tygodniami władze . Ludzie dostali jasne wytyczne - maja na na własną rękę próbować przedostać się do Europy. Ich napór na granicę z Grecją doprowadził do użycia gazu łzawiącego, czy granatów. Zginęło kilku migrantów.

Zobacz także

Grecja wzmocniła lądową i morską granicę z Turcją, zawiesiła też procedurę wniosków o miesięczny azyl z racji masowych prób nielegalnego dostania się na jej terytorium. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni służby greckie uniemożliwiły wjazd ponad 42 tysiącom migrantów. Twardą reakcję równie ostro skomentował dziś prezydent Turcji.

Nie ma różnicy między tymi obrazami na granicy greckiej a tym, co zrobili naziści. Otwieranie ognia przed niewinnymi ludźmi, narażanie ich na wszelkiego rodzaju nieludzkie traktowanie - to jest barbarzyństwo w pełnym tego słowa znaczeniu

- powiedział Erdogan w tureckim parlamencie, cytowany przez agencję Reuters.

Zobacz także

Wcześniej Turcy oskarżyli Grecję o zabicie czterech migrantów. Ateny zaprzeczyły tej informacji uznając ją za fake news. Służby greckie dowodzą, że głównym celem jest ochrona szczelności granic Unii Europejskiej.

EN_01418744_0053
fot. Dimitris Tosidis/Xinhua News/East News

RadioZET.pl/Reuters

C