Zamknij

Parlament Europejski wybrał nową przewodniczącą. Kontrowersje budzi jej sprzeciw wobec aborcji

18.01.2022 11:32
Roberta Metsola
fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Maltańska eurodeputowana Roberta Metsola z grupy Europejskiej Partii Ludowej została wybrana we wtorek na stanowisko nowej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Roberta Metsola otrzymała 458 głosów, przy wymaganej większości 309 głosów. O stanowisko szefa PE ubiegały się też: Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica).

43-letnia prawniczka zapowiada, że będzie słuchała głosu europosłów i nie będzie się bała trudnych tematów - jak migracje, problemy LGBT+, praworządność, korupcja, prawa kobiet czy walka z rasizmem.

Roberta Metsola nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

Kontrowersje wśród europosłów budzi jej sprzeciw wobec aborcji, ale Metsola zapowiedziała, że odłoży na bok swoje osobiste poglądy i w sprawie praw kobiet będzie reprezentować większość. - Jestem kobietą z małej wyspy na południu Europy, wiem co to znaczy być przegraną czy zaszufladkowaną - powiedziała. Metsola była zwolenniczką relokacji migrantów węwnatrz Unii Europejskiej, zajmowała się także wolnością mediów.

Kadencja przewodniczącego Parlamentu Europejskiego trwa dwa i pół roku. Metsola to trzecia kobieta, która sprawuje ten urząd.

RadioZET.pl/Danka Woźnicka/PAP

C