Zamknij

Ujawniono nieznaną rozmowę Reagana. Delegatów z Afryki nazwał „małpami”

01.08.2019 13:26
Ujawniono nieznaną rozmowę Reagana. Delegatów z Afryki nazwał „małpami”
fot. East News

Skandaliczne, rasistowskie słowa padły w 1971 roku podczas rozmowy telefonicznej Ronalda Reagana – wówczas gubernatora Kalifornii, z Richardem Nixonem. Rozmowa została zarejestrowana na polecenie samego Nixona i trafiła do archiwów Biblioteki Prezydenckiej. Ujawnił ją Tim Naftali.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nagrana rozmowa Reagana i Nixona pochodzi z 1971 roku i została zarejestrowana na polecenie samego Nixona. Reagan był wówczas gubernatorem Kalifornii.

Zobacz także

Treść rozmowy ujawnił Tim Naftali, który w latach 2007-2011 odpowiadał za zbiory zgromadzone w bibliotece i Muzeum Richarda Nixona.

W rozmowie Reagan używał rasistowskich określeń wobec delegatów Organizacji Narodów Zjednoczonych z Afryki.

Mówiłem ci, żebyś wczoraj wieczorem oglądał telewizję tak jak ja. Żeby zobaczyć te małpy z tych afrykańskich krajów – niech ich cholera, oni przecież wciąż mają problemy z noszeniem butów.

Ronald Reagan, 1971

Zobacz także

Reagan był wówczas wściekły na delegatów z Afryki za głosowanie przeciwko USA i uznanie Chińskiej Republiki Ludowej za legalne państwo. Drwił także z polityków z Tanzanii, którzy po zakończeniu głosowania zaczęli tańczyć w sali Zgromadzenia Ogólnego.

RadioZET.pl/CNN