Zamknij

Rosjanie nie boją się epidemii? „Mamy nadzieję że jej unikniemy”

26.03.2020 13:07
Rosja Kreml
fot. Wojtek Laski/East News

Mimo przyrostów zakażeń i pierwszych zgonów władze Rosji uspokajają: w kraju nie ma epidemii koronawirusa. Rzecznik Kremla przyznał, że ma nadzieję, iż uda się jej uniknąć. Pandemia odbiła się jednak na polityce Kremla – odłożone w czasie zostało referendum zmieniające konstytucję.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rosja nie znajduje się na pierwszej linii walki z pandemią, przynajmniej w oficjalnych statystykach. Według agencji TASS, liczba zakażonych wzrosła w Rosji do 840 (56 ostatniego dnia). Pierwsi zmarli na Covid-19 to pacjenci szpitali w Moskwie.

Zobacz także

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w czwartek, że w Rosji nie ma obecnie epidemii koronawirusa i wyraził nadzieję, że uda się jej uniknąć. Należy jednak - jak dodał - być przygotowanym na najgorszy scenariusz.

U nas de facto nie ma epidemii i mamy nadzieję, że jej nie będzie, że uda się jej uniknąć

- powiedział rzecznik Kremla.

Zobacz także

Zaznaczył jednak, że kraj pozostaje gotowy na każdy scenariusz. Pytany o możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego Pieskow odparł, że „takie dywagacje raczej nie są na miejscu”. Podkreślił, że w Rosji sytuacja jest „o wiele lepsza niż w wielu krajach”.

Przypomnijmy, że z powodu pandemii Kreml przełożył referendum w sprawie zmian w rosyjskiej konstytucji. W wiele aspektach rozszerzają one uprawnienia prezydenta. Dają też możliwość dalszych rządów Władimirowi Putinowi.

RadioZET.pl/PAP