Zamknij

Rosja zwołała Radę Bezpieczeństwa ONZ. "W związku z prowokacjami"

28.09.2022 17:03

Na wniosek Rosji w piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpatrzy temat wycieków z gazociągów Nord Stream na Bałtyku. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 21 czasu polskiego. 

Rada Bezpieczeństwa ONZ
fot. Michael M. Santiago/Getty AFP/East News (ilustracyjne)

Kreml zaprzeczył spekulacjom, że stoi za wybuchami w gazociągach Nord Stream. Eksplozje na dnie Bałtyku i spadek ciśnienia w rurociągach najpierw zauważyli Duńczycy i Szwedzi. W środę brytyjski "The Times", powołując się na źródła w służbach, podał, że wysadzenie rurociągów to rosyjska akcja sabotażowa przygotowywana od wielu miesięcy.

„Rosja zamierza zwołać oficjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z prowokacjami dotyczącymi rurociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2” – pisała wcześniej w mediach społecznościowych rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Później poinformowano, że takie posiedzenie ma się odbyć w Nowym Jorku w piątek 30 września o godz. 21 czasu polskiego.

Rosja zwołuje Radę Bezpieczeństwa ONZ. Powodem Nord Stream

W poniedziałek w rurociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 stwierdzono gwałtowny spadek ciśnienia i wyciek gazu. Duńskie władze odkryły łącznie trzy nieszczelności w gazociągach. Duński urząd ds. energii potwierdził, że są to dwa wycieki z NS1 na północny wschód od Bornholmu i jeden z NS2 na południowy wschód od tej wyspy.

- Były to działania celowe, w pobliżu gazociągów Nord Stream zaobserwowano wybuchy - powiedziała we wtorek wieczorem premier Danii Mette Frederiksen. W Szwecji w środę otwarto śledztwo w sprawie sabotażu wokół Nord Stream.

loader

RadioZET.pl/AFP/PAP