Zamknij

Rosja zwróciła się o pomoc wojskową do Chin. USA ostrzegły Pekin

13.03.2022 22:12
Rosja prosiła Chiny o pomoc wojskową
fot. Pool Sputnik Government/Associated Press/East News

Rosja poprosiła Chiny o pomoc wojskową – podał w niedzielę Financial Times, powołując się na źródło w administracji amerykańskiej. O zwróceniu się Moskwy o pomoc do Pekinu informował też Washington Post.

Rosja zwróciła się do Chin o pomoc w sprzęcie wojskowym i "inne wsparcie" w związku z inwazją w Ukrainie – podał Financial Times, powołując się na urzędników amerykańskiej administracji.

Urzędnicy, jak czytamy w "FT", nie chcieli jednak wyjaśnić, czym ma być ta "inna pomoc" - pewne jest tylko, że prośby o wsparcie płyną do Pekinu od pierwszych dni wojny i stanowczej reakcji Zachodu.

Rosja prosiła Chiny o wsparcie w czasie wojny z Ukrainą

Inna osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała, że Stany Zjednoczone przygotowują się do ostrzeżenia swoich sojuszników, że istnieją pewne oznaki świadczące, iż Chiny mogą się przygotowywać do udzielenia pomocy Rosji. Inni urzędnicy amerykańscy mówili, że są sygnały, iż Rosji kończą się niektóre rodzaje uzbrojenia, ponieważ wojna na Ukrainie trwa już trzeci tydzień, czyli dłużej, niż zakładano na Kremlu.

"FT" dodaje, że Biały Dom nie udzielił komentarza w sprawie tych informacji, a ambasada Chin w USA nie odpowiedziała na prośbę gazety o komentarz. Później jednak Reuters podał, że rzecznik ambasady zapytany o te doniesienia odparł, że nic o tym nie słyszał.

Chiny nie potępiły inwazji Rosji. "Mamy nadzieję, że pokój szybko powróci"

Chiny nie potępiły Rosji za rozpoczęcie wojny z Ukrainą. W pierwszych dniach krytykowały nazywanie jej "inwazją". Amerykanie zagrozili Pekinowi, jeśli chciałby w jakikolwiek sposób pomóc Kremlowi. "Zapewnimy, że ani Chiny, ani nikt inny nie będzie w stanie zrównoważyć Rosji strat, poniesionych na Ukrainie. Nie zamierzam zdradzać szczegółów, ale przekażemy nasze stanowisko Chinom" - powiedział telewizji NBC doradca prezydenta USA, Jake Sullivan.

Liu Pengyu, rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie, powiedział, że nie był świadomy jakichkolwiek sugestii, że Chiny mogą być skłonne pomóc Rosji. "Chiny są głęboko zaniepokojone i zasmucone sytuacją na Ukrainie. Mamy szczerą nadzieję, że sytuacja się uspokoi, a pokój szybko powróci" – powiedział Liu, cytowany przez FT.

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

RadioZET.pl/Ft.com/PAP

C