Zamknij

Zmiany po dymisji rządu w Rosji. Szojgu i Ławrow utrzymali stanowiska

Magdalena Kulej
21.01.2020 19:29
Rosja. Zmiany po dymisji rządu Miedwiediewa. Szojgu i Ławrow utrzymali stanowiska
fot. KAY NIETFELD/AFP/East News

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił w połowie stycznia dymisję swojego rządu. Decyzję przekazano po dorocznym orędziu prezydenta Władimira Putina. Nowy skład rządu podano we wtorek.

W gabinecie premiera Michaiła Miszustina stanowiska zachowali ministrowie obrony i spraw zagranicznych: Siergiej Szojgu i Siergiej Ławrow. Wśród szefów resortów siłowych zmienił się minister sprawiedliwości.

Anton Siłuanow pozostanie ministrem finansów Rosji, choć stracił stanowisko pierwszego wicepremiera. Zmiany nastąpiły w resortach: kultury, sportu, oświaty oraz zdrowia.

Dymisja Miedwiediewa

Miedwiediew poinformował o decyzji o dymisji około dwóch godzin po zaproponowaniu przez prezydenta Władimira Putina w orędziu do parlamentu zmian w konstytucji. 

Miedwiediew podkreślił, że w swym orędziu szef państwa zapowiedział "fundamentalne zmiany", które - gdy zostaną wprowadzone - oznaczać będą zmiany "w równowadze różnych gałęzi władzy". Oświadczył, że w tym kontekście "jest oczywiste", iż rząd powinien zapewnić prezydentowi "możliwość podejmowania wszelkich niezbędnych decyzji" i w związku z tym uznał za potrzebne podanie się jego gabinetu do dymisji.

Putin polecił, by dotychczasowy rząd wykonywał swoje obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu. Wyraził zadowolenie z pracy rządu Miedwiediewa, który - jak przypomniał - premierem Rosji jest od ośmiu lat.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP