Zamknij

Rosjanie znów straszą konfliktem nuklearnym. Uderzyli w Stany Zjednoczone

11.08.2022 10:06

- Stany Zjednoczone zastrzegły sobie możliwość użycia broni jądrowej w dowolnym momencie, z dowolnego powodu i przeciwko jakiemukolwiek państwu - ostrzegł zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy biurze ONZ w Genewie Andriej Belousow, cytowany przez rosyjską agencję TASS. Zdaniem dyplomaty "należy jeszcze raz przeanalizować konsekwencje tej okoliczności".

Rosjanie uderzają w USA
fot. Drew Angerer/Getty AFP/East News

Władimir Putin oraz inni przedstawiciele Kremla w czasie inwazji na Ukrainę wielokrotnie sugerowali lub wprost grozili, że Rosja może użyć broni jądrowej. W tym kontekście zaskakująco brzmią słowa jednego z rosyjskich dyplomatów, że to Amerykanie mogą doprowadzić do realizacji czarnego scenariusza. 

Zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy biurze ONZ w Genewie Andriej Belousow powiedział, że amerykańskie deklaracje dotyczące możliwości użycia broni jądrowej, a także program nuclear shearing (udostępnianie broni jądrowej w ramach NATO – przyp. red.) prowadzą do wniosku, że od Sojuszu Północnoatlantyckiego można spodziewać się dowolnego uzasadnienia użycia takiej broni.

"Amerykanie mogą użyć broni jądrowej z dowolnego powodu"

Dyplomata zauważył, że deklaracja szczytu NATO w Madrycie oznacza, że Sojusz ma status nuklearnego bloku polityczno-wojskowego. - Strony układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT - przyp. red.) muszą jeszcze przeanalizować konsekwencje tej okoliczności. Powoduje to konieczność innego spojrzenia na status niejądrowych członków bloku, zwłaszcza tych, na których terytorium rozmieszczona jest amerykańska broń nuklearna - powiedział rosyjski dyplomata na konferencji krajów uczestniczących w układzie o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

- Już nie raz słyszeliśmy oświadczenia, że taka praktyka nie jest sprzeczna z NPT, a przebieg takich misji był rzekomo uzgodniony na etapie przygotowania traktatu. Ale jest to sprzeczne z kluczowymi postanowieniami NPT - uważa zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy biurze ONZ w Genewie.

Zdaniem Belousowa Stany Zjednoczone zastrzegły sobie możliwość użycia broni jądrowej w dowolnym momencie, z dowolnego powodu i przeciwko jakiemukolwiek państwu. - Po prostu deklarując, że ich żywotne interesy są naruszone - stwierdził rosyjski dyplomata. 

Stany Zjednoczone wyraziły poparcie dla dalszego ograniczenia arsenałów jądrowych na świecie. Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) uczynił świat bardziej bezpiecznym - ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken, podczas poniedziałkowego wystąpienia na forum ONZ.  

Natomiast prezydent USA Joe Biden wyraził gotowość do negocjacji z Rosją ws. nowego traktatu redukcji broni jądrowej. Obecna umowa New START wygasa w 2026 roku.

loader

RadioZET.pl/TASS/PAP