Zamknij

To oni utworzą nowy rząd po erze Merkel. Politycy ustalili listę priorytetów

PAP
15.10.2021 18:47
Koalicja SPD, Zieloni i FDP
fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

SDP, Zieloni i FDP rozpoczęli oficjalnie negocjacje w sprawie powołania nowego rządu po wyborach w Niemczech. Koalicjanci chcą się skupić m.in. na ściślejszej ochronie klimatu.

Niemcy 26 września wybrali nowy skład parlamentu Bundestagu. Najwięcej głosów zdobyli socjaldemokraci z SDP, którzy otrzymali pierwszeństwo w poszukiwaniu potencjalnych koalicjantów. Najbliżej porozumienia z nimi byli Zieloni oraz liberałowie z FDP.

W piątek oficjalnie poinformowano o rozpoczęciu negocjacji w sprawie tzw. koalicji sygnalizacji świetlnej (od kolorów trzech wymienionych wyżej partii). "Jesteśmy przekonani, że możemy zawrzeć ambitną i trwałą umowę koalicyjną" - czytamy we wspólnym dokumencie trzech partii na temat wyników rozmów wstępnych.

SPD, Zieloni i FDP utworzą nowy rząd. Olaf Scholz kandydatem na kanclerza

Po spotkaniu szefów partii kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz pochwalił dotychczasowe rozmowy jako pełne zaufania i konstruktywne, mówił o "bardzo dobrym wyniku". Scholz podkreślił, że partnerzy uzgodnili, iż najważniejszym celem jest ściślejsza ochrona klimatu. - Będzie to prawdopodobnie największy projekt modernizacji przemysłu w ciągu ostatnich 100 lat - powiedział socjaldemokrata.

Współprzewodnicząca Partii Zielonych Annalena Baerbock stwierdziła, że różnice między partiami zostały otwarcie przedyskutowane w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. - Koalicja SPD, Zieloni i FDP może się stać koalicją reform i postępu - dodała Baerbock.

Szef FDP Christian Lindner, odnosząc się do dotychczasowych rozmów, podkreślił: - Zauważyliśmy, że sposób, w jaki poradziliśmy sobie z wyzwaniami na przyszłość, zrobił wrażenie na wielu ludziach i że wielu ludzi zyskało nadzieję, że zmiana jest możliwa.

Od czasu wrześniowych wyborów do Bundestagu, w których zwyciężyła SPD, trzy partie spotkały się już trzykrotnie na wspólnych rozmowach. W przeciwieństwie do niewiążących rozmów wstępnych, strony uczestniczące w negocjacjach koalicyjnych mają już jasno sprecyzowane cele dotyczące wspólnego rządu.

RadioZET.pl/PAP - Berenika Lemańczyk