Zamknij

Ławrow o nowej "żelaznej kurtynie" między Rosją a Zachodem. "Powinni uważać"

30.06.2022 18:17
Siergiej Ławrow
fot. Atta Kenare/AFP/East News

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow stwierdził, że między Rosją a Zachodem opada nowa „żelazna kurtyna”. To nie pierwsza wypowiedź, w której szef rosyjskiego MSZ ocenia stosunki między jego krajem a światem zachodnim.

Z rosyjskich polityków na kontrowersyjne wypowiedzi najczęściej pozwala sobie były prezydent, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew. Ale w niczym nie ustępuje mu Siergiej Ławrow.

Ławrow o nowej "żelaznej kurtynie". "Powinni uważać"

Minister spraw zagranicznych Rosji w skandaliczny sposób porównał ostatnio Unię Europejską i NATO do hitlerowskich Niemiec. Teraz stwierdził, że "jeśli chodzi o żelazną kurtynę między Rosją z Zachodem, to ona już w zasadzie opada".

Przypomnijmy, że "żelazna kurtyna" to określenie porządku geopolitycznego po II wojnie światowej. Spopularyzował je m.in. były premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill, definiując tak barierę między światem zachodnim a obszarem znajdującym się pod wpływem Związku Radzieckiego.

- Proces się rozpoczął. Powinni po prostu uważać, żeby niczego nie uszczypnąć - zażartował w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu ze swoim odpowiednikiem z Białorusi. Jego słowa cytuje m.in. agencja AFP.

Ławrow przyznał ponadto, że Moskwa nie ma żadnych relacji z Unią Europejską od 2014 roku, czyli od czasu zaanektowania przez Rosjan Krymu. Dodał, że „od teraz Moskwa nie będzie ufała Waszyngtonowi i Brukseli”. - Unia wcale nie jest zainteresowana zrozumieniem naszych interesów - ocenił.

RadioZET.pl/AFP

C