Zamknij

Sondaż: PiS z większością sejmową. Start ruchu Hołowni niewiele zmienia

17.08.2020 12:04
Sondaż do Sejmu
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na zwycięstwo oraz zachowanie większości sejmowej, niezależnie od tego czy ruch Szymona Hołowni wystartowałby w wyborach parlamentarnych czy nie - wynika z najnowszego sondażu Estymatora dla portalu dorzeczy.pl. 

Porta dorzeczy.pl opublikował przeprowadzony w dniach 13-14 sierpnia przez pracownię Estymator sondaż partyjny. Uwzględniał on jedynie tych respondentów, którzy zadeklarowali udział w głosowaniu oraz głos na konkretną listę. Szacowana frekwencja wyniosłaby 64 proc. 

Sondaż parlamentarny. PiS utrzymuje większość w Sejmie

Badanie zrealizowano w dwóch wersjach. Pierwsza z nich zakłada, że w wyborach uczestniczą te same komitety, które startowały do Sejmu jesienią ubiegłego roku. Wynika z niej, że PiS może liczyć na 44 proc. poparcia, co przekładałoby się na największą liczbę mandatów (237) oraz utrzymaną większość sejmową. 

Zobacz także

Druga w zestawieniu Koalicja Obywatelska może liczyć na 29,8 proc. głosów, co przekłada się na 139 mandatów. Podium zamyka Lewica - 9,3 proc. i 33 mandaty. Do Sejmu dostałyby się również Konfederacja (8,5 proc, 21 mandatów) oraz PSL-Koalicja Polska (6,9 proc. i 14 mandatów).

Szymon Hołownia i Polska 2050 wystartują w wyborach?

Druga wersja sondażu zakłada start ruchu Polska 2050 pod patronatem Szymona Hołowni, niezależnego kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich. Gdyby jego ugrupowanie brało udział w wyborach do parlamentu, to PiS na 42,1 proc. głosów, co i tak oznaczałoby utrzymanie większości w Sejmie (234 mandaty).

Zobacz także

KO mogłoby liczyć na 25,9 proc. i 127 mandatów, ruch Hołowni na 12,4 proc. i 53 mandaty, z kolei Lewica na 7,3 proc. i 23 mandaty. Na Wiejskiej ponadto zameldowaliby się przedstawiciele Konfederacji (6,8 proc. i 14 mandatów) oraz PSL-Koalicji Polskiej (5,2 proc. i 8 mandatów). 

RadioZET.pl/dorzeczy.pl