Zamknij

Spór w Brukseli o pieniądze dla Polski. Chcą odwołać Ursulę von der Leyen

Błażej Makarewicz
06.06.2022 16:25

Troje przedstawicieli liberalnej frakcji odnowić Europę (RE) w Parlamencie Europejskim zaapelowało o poddanie pod głosowanie wniosku o wotum nieufności wobec szefowej KE Ursuli von der Leyen. Jako powód podają zaakceptowanie przez Komisję polskiego KPO.

ursula von der leyen
fot. PAP

Wniosek został przygotowany przez holenderską europosłankę Sophie in't Veld, byłego premiera Belgii Guya Verhofstadta i Hiszpana Luisa Garicano, który jest wiceprzewodniczącym frakcji RE. Aby trafić pod głosowanie, pomysł musi najpierw uzyskać poparcie co najmniej jednej dziesiątej posłów do PE, czyli 70 parlamentarzystów. Odnowić Europę ma 103 deputowanych.

Verhofstadt, cytowany w poniedziałek przez agencję informacyjną AFP, oznajmił, że skoro Ursula von der Leyen "w dalszym ciągu odmawia poważnego stosowania zasad mechanizmu warunkowości", które uzależniają wypłaty środków unijnych od przestrzegania przez państwa członkowskie zasad praworządności, to RE "wycofuje swoje poparcie".

Chcą odwołać Ursulę von der Leyen. "Wycofuję poparcie"

W ubiegłą środę KE dała zielone światło dla polskiego planu odbudowy o wartości 35,4 mld euro, wstrzymując go wcześniej przez ponad rok i oskarżając Polskę o naruszanie niezawisłości sędziów. Zobowiązania polskiego rządu w tej kwestii doprowadziły jednak do zdjęcia blokady.

Zdaniem liberałów w PE zmiany, które obiecała przeprowadzić Warszawa, w tym likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są "czysto kosmetyczne".

Aby wniosek o wotum nieufności został przyjęty w parlamencie, musi za nim zagłosować dwie trzecie europosłów.

RadioZET.pl/ Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)