Zamknij

Spotkanie Trump-Duda. Polska dołączy do koalicji przeciwko Iranowi?

23.09.2019 07:19
Andrzej Duda i Donald Trump
fot. Polaris Images/ East News

Możliwe, że podczas rozpoczynającego się dzisiaj szczytu ONZ prezydent Stanów Zjednoczonych zapyta Andrzeja Dudę o to, czy Polska jest gotowa wziąć udział w ewentualnej koalicji militarnej przeciwko Iranowi – pisze poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak dowiedział się DGP ze źródeł w Waszyngtonie, szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo sonduje partnerów Stanów Zjednoczonych, czy są gotowi wziąć udział w ewentualnej koalicji militarnej przeciwko Iranowi – czytamy w poniedziałkowym wydaniu gazety.

Zobacz także

„Niewykluczone, że takie pytanie zostanie zadane w Nowym Jorku Andrzejowi Dudzie. Choć wewnątrz samej administracji jest rozbieżność co do potencjału interwencji zbrojnej” – zaznacza dziennik. Dodaje, że związani z „jastrzębią frakcją republikanów dyplomaci i urzędnicy Pentagonu są za, ale sam prezydent zdaje się być wobec pomysłu sceptyczny”.

Zobacz także

DGP wskazuje, że doradczyni Donalda Trumpa Kellyanne Conway nie wyklucza ewentualnego spotkania Trumpa z prezydentem Iranu Hasanem Rouhanim w kuluarach rozpoczynającej się sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Zaznaczyła też, jak czytamy, że amerykańskie sankcje na Iran i polityka maksymalnej presji na ten kraj w związku z irańskim programem nuklearnym i rakietowym będą kontynuowane bez względu na to, czy przywódcy się spotkają.

RadioZET.pl/DGP/PAP