Zamknij

Spotkanie przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej w USA.

26.09.2020 04:07
Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, Andrej Babisz
fot. PAP/Leszek Szymański

Konsulat RP w Nowym Jorku przygotowuje spotkanie przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej (V-4), którego celem jest promocja jej inicjatyw w środowiskach biznesowych i politycznych Nowego Jorku.

„Spotkanie ma służyć promocji dotychczasowej współpracy i stosunków transgranicznych dotkniętych pandemią Covid-19. Pragniemy również położyć nacisk na znaczenie promocji krajów V4 w Stanach Zjednoczonych jako jednej z kluczowych platform współdziałania w ramach Unii Europejskiej” – wyjaśnił w przesłanym PAP oświadczeniu konsul generalny RP Adrian Kubicki.

Budowanie dalszych sojuszy

Dokument głosi, że sojusz, w skład którego wchodzą Republika Czeska, Słowacja, Węgry i Polska - sprawująca prezydencję w latach 2020-21- zamierza wzmocnić V4 poprzez przyspieszenie i budowanie dalszych sojuszy - lokalnie, jak i globalnie.

V4 opowiada się za innowacyjnością, reprezentuje najbardziej tętniącą życiem i najszybciej rozwijającą się część UE, jest regionem z dobrymi połączeniami komunikacyjnymi, nowoczesną oraz wydajną infrastrukturą opartą na otwartych i innowacyjnych umysłach 64 milionów obywateli.

Sojusz gotowy jest do odegrania znaczącej roli w globalnych łańcuchach dostaw, w tym we współpracy z firmami amerykańskimi. V4 wspiera dobrobyt i integrację z europejskimi sąsiadami a zwłaszcza krajami Partnerstwa Wschodniego, a także Bałkanami Zachodnimi.

Partnerstwo Wschodnie

W ramach promowania idei solidarności grupa zapewnia też pomoc finansową krajom Partnerstwa Wschodniego dla zwalczania pandemii COVID-19.

Polski konsulat wskazuje jednocześnie, że kraje V4 tworzą jeden solidny rynek, mówią jednym głosem i mogą odegrać istotną rolę w świecie po ustaniu epidemii. Dzielą skomplikowane i trudne momenty w historii, walczyły w obronie wolności oraz znają wartość demokracji i solidarności.

Gospodarzem spotkania mającego się rozpocząć w czwartek o godz. 11 z udziałem konsulów generalnych państw W-4, a także komisarza miejskiego ds. międzynarodowych jest polski konsulat.

RadioZET.pl/PAP