Zamknij

Cichanouska stawia ultimatum Łukaszence. Dymisja albo wielki strajk

13.10.2020 14:44
Cichanouska stawia ultimatum Łukaszence. Dymisja albo wielki strajk
fot. AP /Associated Press /East News

Swiatłana Cichanouska zapowiedziała we wtorek, że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października włącznie Alaksandr Łukaszenka nie ogłosi swojej dymisji.

Swiatłana Cichanouska stawia ultimatum Alaksandrowi Łukaszence. Liderka białoruskiej opozycji zapowiedziała, że ogłosi ogólnokrajowy strajk, jeżeli do 25 października włącznie Alaksandr Łukaszenka nie ogłosi swojej dymisji, nie zaprzestanie stosowania przemocy i nie uwolni więźniów politycznych.

"Jeżeli nasze żądania nie zostaną spełnione do 25 października, cały kraj wyjdzie pokojowo na ulice" - napisała w oświadczeniu przebywająca w Wilnie Cichanouska.

Swiatłana Cichanouska: dymisja Łukaszenki albo ogólnonarodowy strajk

"26 października wszystkie przedsiębiorstwa zaczną strajk, wszystkie drogi zostaną zablokowane, państwowe sklepy nie będą miały już czego sprzedawać" - dodała.

Zobacz także

W poniedziałek w ciągu dnia masowo protestowali emeryci w Mińsku, wieczorem zaś do największych protestów doszło w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części miasta. Do mniejszych demonstracji doszło w Brześciu, Grodnie, Homlu i Lidzie.

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników Alaksandr Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP