Zamknij

Sylwia Spurek chce zakazu wędkarstwa w UE. "Nie dajmy się zwariować"

15.09.2021 23:05
Sylwia Spurek chce zakazu wędkarstwa
fot. THIERRY MONASSE /REPORTER

Sylwia Spurek przedstawiła postulat wprowadzenia w UE zakazu wędkarstwa od 2023 r. Polscy europosłowie - Ryszard Czarnecki (PiS) i Bogusław Liberadzki (Lewica) - są przeciw.

Europosłanka Sylwia Spurek chce, żeby wędkarstwo było zakazane od 2023 r. To jeden z postulatów dot. ochrony zwierząt, który przedstawiła na Twitterze.

Sceptyczni wobec propozycji są jednak polscy europosłowie innych frakcji. Ryszard Czarnecki (PiS) powiedział PAP, że jest absolutnie przeciwko. "Wędkarstwo ma długą tradycję w Polsce i innych krajach europejskich. Nie dajmy się zwariować i nie stawiajmy sprawy na głowie. Starajmy się dbać o zwierzęta, o ich dobrostan, ale zakazanie wędkarstwa traktuje jako przykład skrajnie ideologiczny" - zaznaczył.

Sylwia Spurek chce zakazu wędkarstwa. "To jest hobby, to jest rozrywka"

Również Bogusław Liberadzki (Lewica) jest - jak powiedział PAP - "absolutnie przeciwny takiemu postulatowi". - To zupełnie niezrozumiały postulat, wydaje się nawet, że - przepraszam - pozbawiony sensu. Wędkarstwo to jest element nie tylko polskiej tradycji, ale też tradycji wielu państw. Propozycję traktuję jako dziwną fanaberię - dodał.

Spurek broni jednak swojego postulatu. Jak tłumaczy, "w przypadku wędkarstwa trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, iż aspekt żywieniowy nie ma żadnego znaczenia".

- To jest hobby, to jest rozrywka, to jest coś, co ludzie robią dla przyjemności. Pytanie, czy można krzywdzić, okaleczać, zabijać dla przyjemności. Czy tak samo dyskutowalibyśmy o takich praktykach, gdyby chodziło o psy i koty. (...) Jeśli chcemy budować kulturę praw zwierząt, nie możemy stosować taryfy ulgowej dla myślistwa i wędkarstwa - powiedziała PAP europosłanka Zielonych.

RadioZET.pl/ z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)