Zamknij

Johnson: Zaszczepmy przeciw Covid-19 wszystkich ludzi do końca 2022 roku

06.06.2021 11:34
Boris Johnson o zaszczepieniu przeciw Covid-19 wszystkich ludzi
fot. JUSTIN TALLIS/AFP/East News

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jeszcze w zeszłym roku bagatelizował zagrożenie pandemią koronawirusa. Dziś wezwał przywódców światowych potęg z grupy G7, by ludność na całym świecie została zaszczepiona przeciw Covid-19 do końca 2022 roku.

Pandemia koronawirusa zwolniła w Europie, ale wciąż zbiera śmiertelne żniwo w Indiach, czy Ameryce Południowej. Z racji globalnego wymiaru tego zagrożenia pada coraz więcej głosów za koniecznością zaszczepienia całej populacji ludzkiej.

Wspomniał o tym ostatnio brytyjski premier Boris Johnson. W sobotę wieczorem wezwał pozostałych przywódców państw grupy G7, by podczas przyszłotygodniowego szczytu zobowiązali się do zaszczepienia przeciw Covid-19 całą populacji świata do końca 2022 r.

Boris Johnson chce zaszczepienia całej populacji świata do końca 2022 roku

"W przyszłym tygodniu przywódcy największych demokracji świata spotkają się w historycznym momencie dla naszych krajów i dla całej planety. Świat oczekuje od nas, że sprostamy największemu wyzwaniu ery powojennej: pokonamy Covid i poprowadzimy globalne ożywienie napędzane naszymi wspólnymi wartościami. Zaszczepienie całego świata do końca przyszłego roku byłoby największym wyczynem w historii medycyny. Wzywam pozostałych liderów G7, aby przyłączyli się do nas, abyśmy zakończyli tę straszną pandemię i zobowiązali się, że nigdy nie pozwolimy, by spustoszenie dokonane przez koronawirusa powtórzyło się" - oświadczył Johnson.

Sam Johnson przyjął 3 czerwca drugą dawkę szczepionki przeciw Covid-19. Wiosną zeszłego roku ciężko przeszedł chorobę, prasa brytyjska informowała, że był bliski podłączenia do respiratora. 

Amerykański uniwersytet Johnsa Hopkinsa szacuje, że do tej pory na całym świecie podano około 2,076 miliarda dawek szczepionek. Większość dostępnych szczepionek wymaga dla pełnej ochrony dwóch dawek, co sprawia, że w pełni zaszczepiona jest nieco ponad jedna ósma ludności świata.

Wielka Brytania jest w ścisłej czołówce państw, w których szczepienia idą najsprawniej. Przekłada się to na sytuację epidemiczną na Wyspach, choć nie brakuje niepokoju w kontekście serii zakażeń indyjskim wariantem koronawirusa. Do tej pory pierwszą dawkę otrzymało ponad 40 mln osób, czyli 76,2 proc. dorosłej populacji, a drugą - ponad 27 mln, czyli 51,6 proc. dorosłych. Bogatsze kraje szczepią masowo swoich obywateli, ale biedniejsze i liczniejsze państwa nie mają podobnego dostępu do szczepionek. Wiele z nich nie zdołało nawet zaszczepić pracowników służby zdrowia, którzy należą do grupy największego ryzyka. Eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że jeśli te kraje nie dostaną więcej szczepionek, wirus nadal będzie się rozprzestrzeniał i mutował.

Szczyt G7 już 11 czerwca. Pierwszy od wybuchu pandemii nie w formie online

Szczyt grupy G7, którą oprócz sprawującej w tym roku przewodnictwo Wielkiej Brytanii tworzą Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone i Włochy - odbędzie się w dniach 11-13 czerwca w Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa, przywódcy państw spotkają się osobiście, a nie w formie wideokonferencji.

Do tej pory na całym świecie wykryto ponad 172 mln zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarło ponad 3,7 mln osób. WHO szacuje, że dane są znacznie zaniżone, ze względu na niewykrywanie znacznej ilości przypadków w czasie tzw. fal zakażeń.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP