Zamknij

Szczyt G7. Do Biarritz przyleciał szef irańskiej dyplomacji

25.08.2019 17:43
Szczyt G7 2019. Do Biarritz przyleciał szef irańskiej dyplomacji
fot. GEORGES GOBET/AFP/East News

Niespodziewany zwrot akcji na szczycie państw Grupy G7. Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif przyleciał w niedzielę do Biarritz, gdzie obradują przywódcy G7. Rozmawiał na miejscu z szefem dyplomacji Francji Jean-Yvesem le Drianem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Zarif przekaże odpowiedź irańskiego kierownictwa na propozycję francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, mającą na celu uratowanie porozumienia z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego" - pisze Reuters, powołując się na wysokiego rangą irańskiego dyplomatę.

Irańska telewizja państwowa poinformowała, że rzecznik MSZ Iranu Abbas Musawi wykluczył ewentualność jakiegokolwiek spotkania Zarifa z prezydentem USA Donaldem Trumpem bądź z kimś z delegacji USA.

Zobacz także

Spór o porozumienie nuklearne 

Europejscy przywódcy starają się - jak pisze Reuters - zażegnać zaostrzającą się konfrontację między Iranem i Stanami Zjednoczonymi od czasu, kiedy Trump wycofał USA z porozumienia Teheranu z mocarstwami światowymi z 2015 roku w sprawie irańskiego programu nuklearnego i przywrócił sankcje wobec Iranu.

To dlatego Francja zaprosiła irańskiego ministra spraw zagranicznych do Biarritz - pisze AP, powołując się na anonimowego przedstawiciela francuskich władz.

Zobacz także

Zapytany, czy Biały Dom wiedział o tej wizycie, ów przedstawiciel francuskich władz powiedział: "działamy na naszych własnych warunkach", ale zaznaczył, że Macron i Trump, którzy spotkali się w sobotę, przeprowadzili dłuższą rozmowę na temat Iranu. Był to też temat rozmowy podczas sobotniej kolacji przywódców państw G7.

Macron oświadczył, że nie ma formalnego mandatu do występowania w imieniu przywódców G7, jeśli chodzi o przesłanie dla Iranu.

Według niemieckiej agencji dpa, w przesłaniu tym podkreśla się m.in., że "za wszelką cenę" trzeba uniknąć wejścia Iranu w posiadanie bomby atomowej i że należy znaleźć drogę do dialogu, by uniknąć eskalacji napięć w regionie i konfliktu zbrojnego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP