Zamknij

Blisko porozumienia. Nieoficjalne nazwiska szefów KE i PE

02.07.2019 16:25
Donald Tusk
fot. PAP/EPA

Przywódcy unijnych państw członkowskich uzgodnili wstępnie pakiet nazwisk do objęcia głównych stanowisk w UE - podało PAP źródło dyplomatyczne. Negocjacje się nie zakończyły, bo grupa EPL w PE nie chce się zgodzić, by socjaliści kierowali europarlamentem przez 5 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zestaw, co do którego jest wstępne, nieformalne jeszcze, porozumienie, przewiduje, że Komisję Europejską obejmie niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen (EPL), Radę Europejską premier Belgii Charles Michel (liberał), a stanowisko szefa unijnej dyplomacji Hiszpan Josep Borrell (S&D). Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego miałby być Bułgar Sergej Staniszew (S&D).

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk prowadził przez kilka godzin konsultacje z liderami unijnymi w tej sprawie. Szefowie państw i rządów spotykali się w mniejszych grupach i bilateralnie. Tuż po 15 Tusk rozmawiał z premierami Grupy Wyszehradzkiej.

Zobacz także

Według źródeł PAP problemem jest obecnie sprzeciw Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, by oddawać socjalistom (Staniszewowi) stanowisko przewodniczącego tej instytucji na pięć lat. Chadecy chcieliby, by ich kandydat wiodący Manfred Weber przynajmniej przez dwa i pół roku szefował PE. Niewykluczone, że ogłoszenie porozumienia będzie możliwe dopiero po spotkaniu frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Strasburgu, które ma się odbyć o godz. 18.

RadoZET.pl/PAP