Zamknij

Szef MSZ Rosji grozi zerwaniem stosunków z USA. "Będzie to równoznaczne"

28.01.2022 10:18
Szef MSZ Rosji grozi zerwaniem stosunków z USA
fot. KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER

Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowego pakietu sankcji wobec Rosji będzie równoznaczne z zerwaniem stosunków między dwoma krajami – oświadczył w piątek 28 stycznia szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Zaostrza się kryzys między Rosją a państwami UE oraz NATO. Widmo otwartej wojny z Ukrainą jest na początku 2022 roku jednym z realnie branych pod uwagę scenariuszy przez polityków i wojskowych.

W reakcji na agresywne żądania Moskwy USA zdecydowały o wysłaniu pomocy militarnej Ukrainie. Zapowiedziały też pakiet ostrych sankcji wymierzony w Kreml. Moskwa odniosła się do tego w równie wyrazisty sposób.

Szef MSZ Rosji: Nowe sankcje będą oznaczały zerwanie stosunków

Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow powiedział w wywiadzie dla rozgłośni radiowych, że nałożenie sankcji będzie oznaczało zerwanie stosunków dyplomatycznych z USA.

– Jeśli chodzi o groźby wprowadzenia sankcji, powiedzieliśmy Amerykanom, w tym podczas kontaktów prezydentów, że ten pakiet [...], któremu towarzyszyć będzie pełne wyłączenie systemów finansowo-gospodarczych kontrolowanych przez Zachód, będzie równoznaczny z zerwaniem stosunków – oznajmił Ławrow.

Obydwie izby amerykańskiego Kongresu przygotowały w ostatnim czasie projekty szerokiego katalogu sankcji, m.in. przeciwko głównym rosyjskim instytucjom finansowym i przemysłowi wydobywczemu, a także gazociągowi Nord Stream 2. W obecnie proponowanej formie sankcje te miałyby zostać przyjęte po stwierdzeniu przez prezydenta USA, że doszło do wznowionej agresji przeciwko Ukrainie.

Prezydent Joe Biden oświadczył zaś we wtorek 25 stycznia, że rozważa nałożenie bezpośrednich sankcji na prezydenta Władimira Putina w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

RadioZET.pl/PAP

C