Zamknij

Szojgu wylądował w Stambule. Ma podpisać porozumienie z Ukrainą

22.07.2022 13:19

Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego - powiadomiło biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Rosję reprezentuje minister obrony Siergiej Szojgu, który wylądował już w Turcji.

Szojgu
fot. Russian Defence Ministry Press Service/AP/East News

W piątek o godz. 15:30 czasu polskiego w Pałacu Dolmabahce w Stambule ma zostać podpisane porozumienie ws. odblokowania transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Siergiej Szojgu dotarł do Stambułu. Ma podpisać porozumienie z Ukrainą

Kreml potwierdził doniesienia Reutersa, że stronę rosyjską reprezentować będzie Siergiej Szojgu. Minister obrony i jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina wylądował już w Turcji.

Ze strony Ukrainy sygnatariuszem umowy będzie minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Podczas ceremonii obecni będą również prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, szef tureckiego MON Hulusi Akar oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Zarówno Turcja, jak i ONZ były zaangażowanie w negocjacje w tej sprawie.

Biuro Erdogana poinformowało też, że w trakcie wydarzenia zarówno turecki przywódca, jak i Guterres wejdą do sali razem, będą siedzieć obok siebie, a następnie każdy z nich wygłosi przemówienie.

Blokada transportu zboża z Ukrainy. Jest porozumienie

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego eksport przez czarnomorskie porty tego kraju został zablokowany, a w ukraińskich magazynach zalegają miliony ton zboża. Rosyjska blokada przyczyniła się do wzrostu cen żywności na światowych rynkach i - zdaniem organizacji międzynarodowych - może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.

ONZ i Turcja od dwóch miesięcy pracowały nad zawarciem "całościowego" porozumienia z Kijowem i Moskwą, które pozwoliłoby na wznowienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne oraz ułatwienie transportu zboża i nawozów z Rosji.

W zeszłym tygodniu w Stambule odbyły się pierwsze rozmowy dotyczące umowy. Władze tureckie przekazały po nich, że strony zgodziły się w sprawie ogólnych zapisów porozumienia, które zostanie skonkretyzowane i spisane podczas kolejnego spotkania w tym tygodniu.

Szczegóły mają dotyczyć m.in. udziału ukraińskich jednostek w eskortowaniu statków ze zbożem wchodzących i wychodzących do zaminowanych obecnie portów, zgody Rosji na zawieszenie broni podczas ruchu tych jednostek oraz roli Turcji i ONZ w przeprowadzaniu kontroli na statkach tak, by rozwiać rosyjskie obawy o przemyt broni - pisze Reuters. Porozumienie zakłada także utworzenie w Stambule centrum koordynacyjnego, w którym reprezentowane byłyby wszystkie strony.

loader

RadioZET.pl/PAP/Reuters