Zamknij

Szwecja i Finlandia coraz bliżej NATO? Ruszył proces ratyfikacyjny

05.07.2022 11:27
NATO
fot. PAP/EPA

Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim - poinformował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. We wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli ambasadorowie krajów Sojuszu podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.

Szwecja i Finlandia coraz bliżej NATO - tak przynajmniej wynika ze słów Jensa Stoltenberga. - Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich - powiedział sekretarz generalny organizacji przed podpisaniem protokołów przez ambasadorów państw Sojuszu.

Szwecja i Finlandia coraz bliżej NATO? Ruszył proces ratyfikacyjny

- To naprawdę historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa - dodał Stoltenberg. Oba kraje mają teraz status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle, w krajach członkowskich NATO będzie miał proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

Stoltenberg przypomniał, że ratyfikacja protokołów akcesyjnych w przypadku ostatnich państw przystępujących do NATO trwała średnio około 12 miesięcy. Wyraził jednak nadzieję, że w związku z wojną na Ukrainie, Szwecja i Finlandia zostaną członkami Sojuszu szybciej.

- Przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO sprawi, że kraje te będą bezpieczniejsze, a Sojusz Północnoatlantycki stanie się silniejszy - przypomniał szef NATO. Podziękował też Turcji za "konstruktywne podejście" w procesie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. - Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę położyła się cieniem na pokoju w Europie, dlatego ważne jest, byśmy byli razem w tym niebezpiecznym momencie naszej historii - stwierdził.

Turcja daje "zielone światło", ale stawia warunki

W zeszłym tygodniu w czasie szczytu NATO sojusz podjął historyczną decyzję o zaproszeniu do organizacji sąsiadującej z Rosją Finlandii i Szwecji. Droga do tego, aby obydwa państwa faktycznie stały się członkami porozumienia, wcale nie jest taka prosta. Kluczową role odgrywa tu bowiem Turcja.

Pomimo dojścia do porozumienia przez kraje sojusznicze, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzega, że Ankara wciąż może zablokować proces akcesyjny, jeżeli dwa kraje kandydujące nie spełnią żądania Turcji dotyczącego ekstradycji lub deportacji osób podejrzewanych przez Turcję o terroryzm, w tym członków organizacji syryjskich Kurdów YPG/PYD.

Erdogan przekazał, że turecki parlament może odmówić ratyfikacji umowy ze Szwecją i Finlandią. Jak komentuje AP, jest to poważne zagrożenie, ponieważ przystąpienie do NATO musi zostać formalnie zatwierdzone przez wszystkie 30 państwa członkowskie.

Jako bliscy partnerzy NATO Szwecja i Finlandia uczestniczyły już w niektórych spotkaniach Sojuszu, które dotyczyły kwestii, które bezpośrednio ich dotyczyły. Jako państwa oficjalnie zaproszone do dołączenia mogą uczestniczyć we wszystkich spotkaniach ambasadorów państw NATO, choć na razie bez prawa głosu.

RadioZET.pl/PAP

C