Zamknij

Szwecja złoży wniosek o przystąpienie do NATO. Finlandia bliska podjęcia decyzji

Aleksander Klekocki
13.04.2022 12:20
Szwedzki żołnierz
fot. PA/PAUL WENNERHOLM SWEDEN

Szwecja złoży wniosek o przystąpienie do NATO - podał dziennik Svenska Dagbladet. Według źródeł szwedzkiej gazety premier Magdalena Andersson zwróci się o przyjęcie Szwecji do NATO podczas czerwcowego szczytu Sojuszu. Natomiast Finlandia oficjalnie ogłosiła, że rozważa taki krok, a podjęcie decyzji jest kwestią tygodni.

W środę odbyła się w Sztokholmie wspólna konferencja szefowych rządów Szwecji i Finlandii. Fińska premier Sanna Marin powiedziała, że jej kraj zdecyduje, czy ubiegać się o członkostwo w NATO „w ciągu kilku tygodni”. - Myślę, że stanie się to dość szybko. W ciągu tygodni, a nie miesięcy - zaznaczyła.

Premier Szwecji Magdalena Andersson nie ogłosiła jeszcze decyzji, ale według dziennika Svenska Dagbladet wniosek o przystąpienie Szwecji do NATO ma zostać złożony na szczycie w Madrycie 29-20 czerwca.

Media: Szwecja złoży wniosek o wstąpienie do NATO

Rządząca Szwecją Partia Robotnicza – Socjaldemokraci zrewidowała swoje stanowisko ws. NATO. W poniedziałek władze partii uznały decyzję z listopada o “niewstępowaniu do sojuszy wojskowych” za nieaktualną. 

Sekretarz socjaldemokratów, Tobias Baudin podkreślił w oświadczeniu, że "analizy, które stanowiły podstawę decyzji kongresu partii w zakresie polityki bezpieczeństwa opierają się na nieistniejącej już rzeczywistości po rozpętaniu wojny przez Rosję". 

Baudin wskazał zarząd ugrupowania jako właściwy do określenia nowego stanowiska w sprawie sojuszy wojskowych po wewnątrzpartyjnych konsultacjach. Zaktualizowana propozycja ma zostać zaprezentowana jeszcze przed latem.

RadioZET.pl/Svenska Dagbladet/PAP

C