Zamknij

Taki był plan Kremla. To on miał stanąć na czele rządu w Kijowie

29.07.2022 23:11

Oleg Cariow, przedsiębiorca i były poseł do ukraińskiego parlamentu, miał stanąć na czele marionetkowego rządu w Kijowie, gdyby Rosjanom udało się podbić stolicę Ukrainy. Jak piszą dziennikarki Reutersa, taki był plan Kremla.

Cariow
fot. PAP/EPA/Shutterstock/Denis Kornilov (zdjęcie z 2014 roku)

Wojna w Ukrainie trwa już od ponad pięciu miesięcy. Chociaż przed trzema tygodniami Władimir Putin zarządził przeprowadzenie pauzy operacyjnej, walki wciąż trwają, aczkolwiek głównie w południowo-wschodniej części kraju.

Nie da się jednak ukryć, że w pierwszych tygodniach od inwazji Rosjanom najbardziej zależało na zdobyciu Kijowa. Nie tylko nieustannie bombardowali stolicę naszych wschodnich sąsiadów, ale też przygotowywali zamach stanu, obalenie legalnie wybranego rządu i ustawienie marionetkowego, posłusznego Moskwie.

Taki był plan Kremla. To on miał stanąć na czele rządu w Kijowie

Dziennikarki Reutersa - Mari Saito i Maria Cewkowa - przygotowały raport, z którego wynika m.in., że podczas operacji zajęcia elektrowni w Czarnobylu "w niecałe dwie godziny, bez walki, 169 członków ukraińskiej Gwardii Narodowej złożyło broń".

"Śledztwo [...] wykazało, że sukces Rosji w Czarnobylu nie był przypadkiem, ale częścią długotrwałej operacji Kremla mającej na celu infiltrację państwa ukraińskiego przez tajnych agentów" - donosi agencja, na której ustalenia powołuje się m.in. Wirtualna Polska.

To jednak nie wszystko. Rosjanie zaplanowali spisek na tyle szczegółowo, że mieli już plany wobec przedsiębiorcy oraz byłego posła do ukraińskiego parlamentu (najpierw niezależnego, później członka prorosyjskiej Partii Regionów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza) Olega Cariowa. 

Źródła znające plany Kremla powiedziały nam, że Moskwa liczyła na aktywację uśpionych agentów w ukraińskim aparacie bezpieczeństwa. Źródła te potwierdziły doniesienia jednego z zachodnich wywiadów, że Kreml przygotowywał właściciela hoteli i byłego posła ukraińskiego parlamentu Olega Cariowa, by stanął na czele marionetkowego rządu w podbitym Kijowie Reuters

Reuters wspomina jeszcze o istotnej roli w całej operacji Wiktora Medwedczuka. To również były deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, przez lata współpracownik innego b. prezydenta Łeonida Kuczmy oraz przyjaciel Putina. W kwietniu tego roku został złapany przez agentów ukraińskiej służby bezpieczeństwa.

loader

RadioZET.pl/Reuters/wp.pl