Zamknij

Putin zrezygnuje ze stanowiska? Media: ma objawy choroby Parkinsona

06.11.2020 14:41
Władimir Putin
fot. Aleksey Nikolskyi/SPUTNIK Russia/East News

Władimir Putin na początku 2021 roku planuje zrezygnować z pracy - informuje "The Sun", powołując się na rosyjskie źródła. Chodzi o rosnące obawy o stan zdrowia urzędującego prezydenta. Jak podaje tabloid, wkrótce przywódca Rosji mianuje nowego premiera, aby przygotować go do roli swojego następcy.

Władimir Putin ustąpi ze stanowiska? Według "The Sun" pojawiają się spekulacje, że 68-letni przywódca ma objawy choroby Parkinsona. Obserwatorzy, którzy badali ostatnie nagrania wideo, zauważyli, że nogi rosyjskiego prezydenta  wydawały się być w ciągłym ruchu, a on sam trzymał się podłokietnika krzesła i wyglądał na cierpiącego. Jego palce również wydawały się drgać, gdy trzymał długopis i chwytał za filiżankę, która miała zawierać zestaw środków przeciwbólowych. Jak twierdzą źródła, partnerka prezydenta Rosji, 37-letnia była gimnastyczka Alina Kabajewa błaga go, aby zrezygnował ze sprawowania władzy.

Zobacz także

Władimir Putin ustąpi? Kreml: To bzdury. Cieszy się doskonałym zdrowiem

"The Sun" pisze, że minionej nocy moskiewski politolog, profesor Walerij Sołowiej jeszcze mocniej podsycił te spekulacje, sugerując, że Putin może mieć objawy Parkinsona. Według niego także córki Putina: 35-letnia Maria Woroncowa i 34-letnia Katerina Tichonowa, namawiają go do rezygnacji. - Rodzina ma na niego wielki wpływ. Zamierza ujawnić swoje plany przekazania władzy w styczniu - powiedział Sołowiej. Uważa on, że wkrótce Putin mianuje nowego premiera, aby go przygotować do roli następcy.

Spekulacje, że 20-letnie rządy Putina - drugie pod względem długości po Stalinie - mogą zbliżać się do końca zaczęły krążyć w tym tygodniu w związku z przygotowywaniem ustawy, mającej go uczynić dożywotnim senatorem po zakończeniu rządów. Projekt ustawy złożonej przez samego Putina, która ma mu zagwarantować immunitet od oskarżenia i państwowe przywileje do śmierci, w szybkim trybie jest procedowany w parlamencie.

Tymczasem rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył doniesieniom "Sun". Oznajmił, że Putin nie zamierza składać urzędu i cieszy się "doskonałym zdrowiem". Doniesienia tabloidu określił jako "bzdury". Oświadczył również, że zapewnienie prezydentowi roli dożywotniego senatora jest praktyką stosowaną w wielu krajach świata i jest to całkowicie uzasadnione.

Jak przypomina "Sun", sztab rosyjskiego prezydenta wielokrotnie dementował pogłoski, że planuje on drogę do wyjścia z polityki, a sam Putin regularnie publikował zdjęcia, na których wyglądał w dobrej formie - podczas polowań, strzelania, jazdy konnej i gry w hokeja.

Zobacz także

RadioZET.pl/"The Sun"/PAP