Zamknij

Konsternacja w PiS. Timmermans chwali rząd i krytykuje Platformę

Błażej Makarewicz
19.03.2019 14:07

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans chwalił w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie politykę socjalną rządu PiS. Zapowiedział też udział w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego w Polsce – podał polskojęzyczny serwis Deutsche Welle.

Konsternacja w PiS. Timmermans chwali rząd i krytykuje Platformę
fot. J.Dominski/Reporter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Nie wszystko, co robią (populiści), jest złe” – powiedział Timmermans, odpowiadając na pytanie o przyczyny sukcesów „prawicowych populistów” w Europie. Zwrócił uwagę, że rząd PiS słusznie położył duży nacisk na politykę socjalną. „To było konieczne. Poprzedni rząd zaniedbał ten obszar” – oświadczył wiceszef KE, cytowany przez DW.

Zobacz także

Timmermans, który jest kandydatem europejskich socjaldemokratów na przewodniczącego Komisji Europejskiej, zapowiedział, że weźmie udział w kampanii wyborczej do europarlamentu również w Polsce. Holender ma wystąpić na wiecach SLD i partii Wiosna Roberta Biedronia. „Nikt nie może powiedzieć, że jestem w Polsce osobą nieznaną” – uzasadniał swoje plany.

Oprócz Polski Timmermans będzie przede wszystkim prowadził kampanię w ojczystej Holandii, a także w Niemczech, Włoszech i Hiszpanii.

Timmermans kandydatem socjalistów na szefa KE

Unijny polityk sceptycznie ocenił pomysł szefa frakcji EPL w europarlamencie Manfreda Webera, który zaproponował utworzenie eksperckiego gremium odpowiedzialnego za ocenę praworządności w krajach UE. „Zasadniczy problem ma charakter polityczny. Pytanie brzmi: czy kraje członkowskie są gotowe do ukarania innych krajów w przypadku naruszenia praworządności. Problemem jest brak reakcji ze strony krajów członkowskich. Nowa grupa ekspertów nie rozwiąże tego problemu” – oświadczył wiceszef KE.

Zobacz także

– Potrzebna jest polityczna wola, by realizować decyzje, a nie zwlekać przez 10 lat, jak to ma miejsce z (premierem Węgier Viktorem) Orbanem – dodał Timmermans.

RadioZET.pl/PAP/DW/BM