Zamknij

Trump: Iran igra z ogniem

02.07.2019 09:58
Trump: Iran igra z ogniem
fot. PAP

– Iran igra z ogniem – powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w reakcji na informacje Teheranu o tym, że jego zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit przewidziany w porozumieniu z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Nie mam teraz żadnej wiadomości dla Iranu – powiedział Trump. „Oni wiedzą, co robią, wiedzą, że igrają z ogniem”. Wcześniej Biały Dom oświadczył, że będzie nadal stosować „maksymalną presję” na Iran, „dopóki jego przywódcy nie zmienią swojego kierunku działania”

Zobacz także

Wcześniej w poniedziałek irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit 300 kg, ustalony w porozumieniu z 2015 roku w sprawie programu nuklearnego tego kraju. Informacje te potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Przedstawiciele irańskich władz zapowiadali ostatnio przekroczenie tego limitu, ponieważ – według Teheranu – po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego pozostali sygnatariusze nie chronią Iranu przed sankcjami, które przywrócił Waszyngton.

Zobacz także

W maju Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z porozumienia zawartego z mocarstwami światowymi (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), co było reakcją na wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone w maju 2018 roku i późniejsze przywrócenie przez nie sankcji gospodarczych.

RadioZET.pl/PAP