Zamknij

Trump przeciw głosowaniu korespondencyjnemu w wyborach. "Ludzie będą oszukiwać"

04.04.2020 09:20
Donald Trump
fot. PAP/EPA

Prezydent Donald Trump zapewniał w piątek, że pandemia koronawirusa nie opóźni zaplanowanych na 3 listopada wyborów prezydenckich w USA. Odrzucił przy tym pomysł przygotowania każdego stanu do głosowania korespondencyjnego, sugerując, że zwiększa to prawdopodobieństwo oszustwa. 

Na 3 listopada zaplanowano w USA wybory prezydenckie. Trump zapewniał w piątek, że odbędą się w tym terminie. Przemawiając na konferencji prasowej w Białym Domu Trump opowiedział się przeciwko głosowaniu korespondencyjnemu. Jego zdaniem przy tak zorganizowanych wyborach "wiele ludzi będzie (w nich) oszukiwało".

Myślę, że ludzie powinni głosować z dowodem tożsamości" - powiedział Trump. "To nie powinno być głosowanie korespondencyjne. Powinno być tak, że idziesz do wyborczego stanowiska i dumnie się pokazujesz. Nie wysyłasz (głosu) listownie, gdzie ktoś może to wziąć, różne złe rzeczy mogą się stać 

- tłumaczył. Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i Demokraci uważają, że negocjowany nowy pakiet ustawodawczy, dotyczący koronawirusa, powinien przewidywać dodatkowe środki na głosowanie korespondencyjne.

Pelosi twierdzi, że potrzeba co najmniej 2 miliardów dolarów, by umożliwić sprawne głosowanie w ten sposób. W przyjętym już przez Kongres i podpisanym przez prezydenta pakiecie stymulacyjnym przewidziano na to ok. 400 mln dol. Środki te mają otrzymać władze stanowe, by odpowiednio przygotowały się do wyborów oraz prawyborów.

Koronawirus w USA

Proces prawyborów - wyłaniania partyjnego kandydata - zakłócił w USA koronawirus. Z obawy o zdrowie głosujących kilkanaście stanów przełożyło swoje prawybory; nie odbywają się wiece wyborcze. Najbliższe prawybory mają planowo odbyć się we wtorek w Wisconsin. Prawo do ich odwołania ma sąd federalny.

Zobacz także

 Władze tego stanu na północy USA przygotowują się do głosowania, ale - jak pisze portal Politico - trudno jest znaleźć chętnych do pracy w komisjach. Mieszkańcom Wisconsin - podobnie jak większości Amerykanów - nakazano pozostać w domach i opuszczać je jedynie wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Władze Wisconsin rozważają obecnie całkowite przejście na głosowanie korespondencyjne. Trwają w tej sprawie negocjacje.

Zobacz także

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone są aktualnie krajem z największą liczbą wykrytych przypadków koronawirusa na świecie. Według statystyk portalu worldometers.info, w USA zakażeniu uległo ponad 277,5 tys. osób. Bilans zgonów wynosi natomiast 7403. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/worldometers.info