Zamknij

USA kontra Huawei. Trump podpisał ważne rozporządzenie

16.05.2019 08:27
USA kontra Huawei. Trump podpisał ważne rozporządzenie
fot. PAP/EPA

Prezydent Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ocenia się, że jest ono skierowane głównie przeciwko chińskiemu koncernowi Huawei.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trump powołał się na ustawę dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku, gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

Zobacz także

Rozporządzenie, zapowiadane już nieoficjalnie od pewnego czasu, nie wymienia jednak żadnej konkretnej firmy, wprowadza natomiast stan „zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”. Powszechnie jest odbierane jako skierowane przeciwko chińskiemu gigantowi teleinformatycznemu Huawei.

Departament Handlu przy współpracy z innymi agendami rządowymi ma w ciągu 150 dni opracować szczegółowy plan wprowadzenia w życie rozporządzenia prezydenta.

Zobacz także

Stany Zjednoczone, podobnie jak kilka innych krajów, podejrzewają, że sprzęt i oprogramowanie Huawei może być wykorzystywane do celów szpiegowskich. Huawei stanowczo temu zaprzecza.

Zaostrzająca się wojna handlowa USA z Chinami

Według komunikatu Białego Domu rozporządzenie ma na celu „ochronę Ameryki przed zagranicznymi adwersarzami, którzy aktywnie i w coraz większym stopniu wykorzystują słabe strony infrastruktury i usług technologii teleinformatycznych na szkodę Stanów Zjednoczonych i ich ludności”.

Zobacz także

Komunikat precyzuje, że sekretarz handlu będzie miał prawo „blokowania transakcji stwarzających nieakceptowalne ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego”.

Podkreśla się, że Trump wydał rozporządzenie w okresie zaostrzającej się wojny handlowej USA z Chinami, kiedy obie strony nakładają karne cła na towary drugiej strony. Rozporządzenie będzie kolejnym krokiem zaostrzającym tę wojnę – uważają analitycy.

RadioZET.pl/PAP