Zamknij

Turcja grozi "zamrożeniem" akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. "Nie świecą przykładem"

18.07.2022 18:23

Jeżeli Szwecja i Finlandia nie zrealizują obietnic dotyczących walki z terroryzmem zapisanych w ich porozumieniu z Turcją, Ankara zamrozi ich akcesję do NATO - ostrzegł turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Skrytykował zwłaszcza Szwecję, która jego zdaniem "nie świeci na razie przykładem, jeśli chodzi o realizację tych ustaleń".

Erdogan
fot. Gabriel Bouys/AFP/East News

Szwecja i Finlandia coraz bliżej NATO. A przynajmniej tak się wydawało po podpisanym pod koniec czerwca na szczycie Paktu Północnoatlantyckiego w Madrycie. Wówczas parafowano protokoły akcesyjne, które z kolei uruchomiły procesy ratyfikacyjne w każdym z krajów członkowskich. Zgodę na to wyraził już m.in. polski Sejm.

Od początku wiadomo było, że decyzja o potencjalnym przyjęciu dwóch skandynawskich państw w poczet członków NATO zależeć będzie od Turcji. Ankara długo blokowała możliwość poszerzenia składu organizacji, tłumacząc to pomocą, jakiej Szwecja i Finlandia miały rzekomo udzielać Kurdom podejrzewanym o działalność terrorystyczną.

Turcja grozi "zamrożeniem akcesji" Szwecji i Finlandii do NATO

W dokumencie, który podpisano w Madrycie, Turcja zgodziła się poprzeć akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu w zamian za obietnicę wsparcia w walce z takimi osobami lub organizacjami. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił wówczas, że wśród zobowiązań krajów północnych znalazło się również wydanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

- Najpierw Szwecja i Finlandia powinny wypełnić swoje zobowiązania zapisane w tekście porozumienia (...). Jeżeli tego nie zrobią, to oczywiście nie ma mowy o wysłaniu wniosku ratyfikacyjnego do naszego parlamentu - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu trzydniowego szczytu w Madrycie.

W poniedziałek powtórzył swoje ostrzeżenia względem Sztokholmu i Helsinek. - Jeżeli Szwecja i Finlandia nie zrealizują obietnic dotyczących walki z terroryzmem zapisanych w ich porozumieniu z Turcją, Ankara zamrozi ich akcesję do NATO - ostrzegł Erdogan.Turecki prezydent skrytykował zwłaszcza Szwecję, która jego zdaniem "nie świeci na razie przykładem, jeśli chodzi o realizację tych ustaleń".

loader

RadioZET.pl/PAP