Zamknij

Będzie kolejny napływ uchodźców? Turcja: Pełne autobusy w drodze na granicę z UE

Bartłomiej Chudy
28.02.2020 23:37
Turcja uchodźcy
fot. PAP/EPA/AKIN CELIKTAS

Turcja nie będzie powstrzymywała migrantów z Syrii przed przemieszczeniem się do Europy – przekazał wysoki rangą turecki dyplomata agencji Reuters. Sprawa jest powiązana z interwencją Turków w syryjskim Ildibie, gdzie w czwartek zginęło kilkudziesięciu tureckich żołnierzy. Do Europy ciągną pełne autobusy Syryjczyków.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W czwartek wskutek starć w Ildibie zginęło 33 żołnierzy tureckich. Interweniująca w Syrii Turcja zapowiedziała po tym zdarzeniu poluzowanie polityki migracyjnej. Wypowiedź wysokiego urzędnika, o podstawieniu uchodźców do Europy, jedynie podkręca niepokoje.

Zobacz także

Po ujawnieniu tej informacji swoje granice z Turcją wzmocniła Bułgaria. Zareagowała też Unia Europejska ogłaszając, że formalnie Turcja nie zmieniła swoje polityki wobec uchodźców,

Turcja oficjalnie nie ogłosiła zmiany w polityce wobec uchodźców na swoim terytorium

- powiedział Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej.

Unia Europejska oczekuje dotrzymania obietnic Ankary ws. kontroli napływu migrantów. Ostatnia z dużych fal napływu, w 2016 roku, była największą od czasów drugiej wojny światowej. Szacuje się, że w Turcji przebywa dziś ok.3,7 mln syryjskich uchodźców.

Zobacz także

W sieci krążą natomiast zdjęcia i nagrania pokazujące zupełnie inny stan rzeczy. Migranci tłoczą się przed autobusami, które podjeżdżają niedaleko granicy Turcji z Unią Europejską. Ich dalsze działania zależą tylko od odwagi Syryjczyków…

Prezydent Turcji odpowiada: Niech wezmą odpowiedzialność

Recep Erdogan oczekuje natomiast, że społeczność międzynarodowa weźmie pełną odpowiedzialność za sytuację w Idlibie. W rozmowie z premierem Węgier Erdogan miał stwierdzić, że nałożona na Turcję presja jest „ogromna” i dlatego jego kraj w przyszłości „nie będzie mógł powstrzymać części przebywających na jego terytorium migrantów”.

mid-epa08256111
fot.
mid-epa08256121
fot. PAP/EPA/AKIN CELIKTAS

Sprawa pozostaje rozwojowa. Do tematu wrócimy.

RadioZET.pl/PAP