Zamknij

Tusk nowym szefem KE? Padła jasna deklaracja

21.06.2019 08:16
Tusk nowym szefem KE? Padła jasna deklaracja
fot. AP

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk na konferencji prasowej w Brukseli zaprzeczył, że jego nazwisko pojawiało się podczas szczytu UE wśród nazwisk potencjalnych kandydatów na szefa Komisji Europejskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Tusk był pytany, czy jego nazwisko było wymieniane na szczycie wśród potencjalnych kandydatów na szefa KE. „Nie” – odpowiedział krótko.

Zobacz także

– Na szczęście nie – dodał po chwili żartobliwie obecny szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Dziennik „Rzeczpospolita” podał w czwartek wieczorem nieoficjalnie, że Tusk jest rozważany jako jeden z kandydatów na szefa KE.

Unia Europejska: bez porozumienia w sprawie obsady stanowisk

Szefowie państw i rządów krajów unijnych zakończyli rozmowy w sprawie obsady głównych stanowisk przed godziną 2 w nocy z czwartku na piątek, po niespełna czterech godzinach obrad.

– Rada Europejska przeprowadziła dyskusję w sprawie nominacji, biorąc pod uwagę moje konsultacje i oświadczenia w ramach Parlamentu Europejskiego. Nie było większości dla żadnego kandydata – powiedział Tusk na konferencji po szczycie.

Zobacz także

Jak dodał, przywódcy ustalili, że obsada stanowisk musi być „pakietem”, który odzwierciedla zróżnicowanie UE. „Spotkamy się ponownie 30 czerwca” – zaznaczył. Dodał, że zamierza do tego czasu prowadzić konsultacje z unijnymi stolicami i PE. Powiedział również, że obecnie jest za wcześnie, żeby mówić o obsadzie poszczególnych stanowisk przez konkretne osoby.

– Z pewnym rozbawieniem zauważam, że niełatwo mnie zastąpić – powiedział z kolei żartobliwie szef KE Jean-Claude Juncker.

RadioZET.pl/PAP