Zamknij

USA: Buldog francuski wybrany na burmistrza. Tradycja sięga końca lat 90-tych

05.11.2020 20:44
Pies burmistrzem w USA
fot. Mayor Wilbur of Rabbit Hash KY Facebook

Półroczny buldog francuski wabiący się Wilbur został wybrany na burmistrza miejscowości Rabbit Hash w amerykańskim stanie Kentucky – podaje serwis NBC News. Spieszymy z wyjaśnieniem – nie, nie jest to pomyłka, ani żart. Tradycje wybierania czworonogów na burmistrzów sięgają w tej miejscowości lat 90-tych.

Wilbur Beast otrzymał grubo ponad połowę wymaganych głosów (ponad 13 tys.), więcej niż jakikolwiek z dotychczasowych kandydat na wspomniany urząd. Łącznie we wtorkowych wyborach oddano blisko 23 tys. głosów.

Właścicielka psa Amy Noland wyjaśniła, że miejscowością nigdy nie rządził burmistrz-człowiek. Tradycja wybierania psów na najwyższy urząd miasteczka sięga końca lat 90.

USA: Pies wybrany na burmistrza w stanie Kentucky. "Udzielał już wywiadów" 

- Był taki człowiek, Don Claire, który pomyślał, że to świetny pomysł, żeby wybrać jakieś zwierzę - niekoniecznie psa - na burmistrza miasta w ramach zbierania datków dla towarzystwa historycznego - powiedziała właścicielka nowego burmistrza.

Zobacz także

Serwis The Hill podaje, że każdy dolar przekazany na rzecz Towarzystwa Historycznego Rabbit Hash jest liczony jako głos na danego zwierzaka. Pierwszym psim burmistrzem Rabbit Hash był Goofy Borneman-Calhoun. Po nim stanowisko objęło jeszcze pięć czworonogów. Ostatni burmistrz, pitbulterier Brynneth Pawltro, urzędował od 2016 do 2020 roku.

Wilbur wydaje się przygotowany do trudnej pracy. Radzi sobie ze stresem, zdążył „udzielić już wywiadów, był głaskany, drapany po brzuchu i uszach” – dodała właścicielka.

RadioZEt.pl/PAP/NBCnews.com