Zamknij

USA: Demokraci przedstawili nowy projekt pomocy dla gospodarki

29.09.2020 03:50
Nancy Pelosi
fot. PAP/EPA/ALEX EDELMAN

Amerykańska Partia Demokratyczna przedstawiła nowy, kompromisowy projekt ustawy o pomocy dla gospodarki w wysokości 2,2 biliona dolarów. Poinformowała o tym przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

Demokraci przedstawili Kongresowi plan pomocy dla amerykańskiej gospodarki dotkniętej pandemią Covid-19 zmniejszając o ponad bilion dolarów swoją poprzednią propozycję, która nie została przyjęta przez Republikanów.
W maju w Izbie Reprezentantów, w której mają większość, demokraci przegłosowali pierwszą wersję planu pomocy, wynoszącej 3,4 biliona dolarów. Została jednak w Kongresie odrzucona przez Republikanów.

Szanse na osiągnięcie porozumienia w przededniu wyborów prezydenckich i parlamentarnych 3 listopada, znacznie się zmniejszyły ale jak donosi Agencja Reutera, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i sekretarz skarbu Donalda Trumpa Steven Mnuchin wydają się gotowi do kolejnej rundy negocjacji.

Oboje rozmawiali krótko w poniedziałek wieczorem przez telefon po przedstawieniu nowego projektu Demokratów i „zgodzili się rozmawiać ponownie jutro rano”, powiedział  zastępca szefa sztabu Demokratów, Drew Hammill.

Stany Zjednoczone muszą odpowiedzieć na katastrofę zdrowotną i gospodarczą

Ten nowy plan „zapewnia środki absolutnie niezbędne dla ochrony życia, dochodów i naszej demokracji w nadchodzących miesiącach” - napisała Nancy Pelosi w oświadczeniu skierowanym do Demokratów po złożeniu projektu ustawy. „Obejmuje nowe fundusze na wsparcie szkół, małych firm, restauracji, teatrów, pracownikach linii lotniczych i innych” - stwierdziła.

Ten plan „jest propozycją dla Republikanów do negocjacji, aby odpowiedzieć na katastrofę zdrowotną i gospodarczą w naszym kraju” - podkreśliła.

Pod koniec marca, krótko po nagłym tąpnięciu amerykańskiej gospodarki dotkniętej pandemią, Republikanie i Demokraci niemal jednogłośnie przyjęli historyczny plan pomocy na kwotę 2,2 biliona dolarów.
Obejmował on fundusze dla małych i średnich przedsiębiorstw, moratorium na zapobieganie eksmisjom i 600 dolarów tygodniowej pomocy dla bezrobotnych, a do końca kwietnia został uzupełniony o kolejne 500 miliardów dolarów.

Radiozet.pl/PAP